Program Przestrzenie Sztuki ma na celu powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy instytucji centralnych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i samych artystów. Jednym z pięciu operatorów programu jest TEATR FIGUR KRAKÓW, Fundacja Działań Twórczych w Krakowie.
TEATR FIGUR KRAKÓW, Fundacja Działań Twórczych w Krakowie
Teatr Figur to profesjonalny teatr cieni. Powstał w 2007 roku jako niezależny teatr lalek, a dziś łączy różnorodne środki teatru formy – przede wszystkim cienie, ale także lalki i animację przedmiotu. Od ponad 15 lat eksperymentuje z formą. Ma na swoim koncie duże widowiska, ale specjalizuje się w kameralnych formach, kreując poetycką i pełną plastycznej wizji rzeczywistość. Spektakle Teatru to jednocześnie intymny i głęboki obraz człowieka, jak również inteligentna zabawa formą, która pogłębia i ubarwia teatralne opowieści.
Teatr Figur działa na trzech polach: teatralnym, ale także edukacyjnym i społecznym. Oferuje kompleksowy program z zakresu pedagogiki teatru i edukacji teatralnej (Centrum Edukacji Teatralnej) oraz prowadzi działania artystyczno-edukacyjne z mieszkańcami, rodzinami, seniorami i szkołami, jak również wspiera niezależnych artystów i teatry nieinstytucjonalne.
Stacjonarna siedziba teatru znajduje się w Krakowie na ul. Sławkowskiej 14 w Krakowie, gdzie działa także scena dla najmłodszych – Teatr Figurki.








Przestrzenie Sztuki Teatr w Krakowie
W sezonie 2024/2025 Teatr Figur pełni opiekę nad projektem Przestrzenie Sztuki w całej Małopolsce, dbając o rozwój i rozpowszechnienie jakościowego teatru dla dzieci oraz wsparcie teatru pozainstytucjonalnego, w regionie, ale i całej Polsce. Założeniem była prezentacja różnorodnego teatru dla najmłodszych, podkreślającego odmienność potrzeb dla odbiorców w różnym wieku. Z jednej strony prezentowaliśmy spektakle dla dzieci, a także z ich udziałem, z drugiej – przygotowaliśmy szereg spotkań, szkoleń i warsztatów, które miały za zadanie poszerzyć pola eksploatacji w tym zakresie, pokazać, że teatr dla dzieci nie musi być tym „drugorzędnym”, lecz może być wymagający, twórczy, profesjonalny – nawet jeśli nie ma swojej stałej siedziby czy tworzony jest w placówkach.
Teatr Figur uruchomił kilka znaczących inicjatyw, które dają możliwość szerszej prezentacji i aktywności teatrom nierepertuarowym, alternatywnym, artystkom i artystom spoza instytucji, teatrom formy, tworzącym zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ramach Przestrzeni Sztuki Teatr wyprodukował cztery premierowe przedstawienia teatralne. Dwa spektakle dla dorosłych zostały współprodukowane przez Teatr (spektakl „Materia Nomada” Aleksandry Błażejczyk – z Muzeum Fotografii w Krakowie oraz „Party love” Aleksandry Barczyk grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę), a dwie produkcje dla najmłodszych zostały wyłonione w konkursie („Pępuszek” Katarzyny Peplińskiej-Pietrzak oraz „Kapri i Ara” Magdaleny Młynarczyk). Ważnym aspektem w zakresie produkcji był także społeczny charakter działań – spektakl „Party love” został przygotowany we współpracy z Domem Pomocy Społecznej i miał w nim swoją premierę, odbyły się także koncerty „Gość w dom”, czyli indywidualne występy dla unieruchomionych osób mieszkających w DPS-ie.
W ramach programu Teatr organizował liczne działania teatralne, m.in. „7 kroków do teatru” – cykl siedmiu szkoleń z pedagogiki teatru dla nauczycieli nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego; cykl trzech warsztatów dla artystów i artystek zainteresowanych tworzeniem nowego teatru dla małych dzieci; Objazdowy Festiwal Teatrów Najmłodszych w wybranych miastach Małopolski, do udziału w którym zostali zaproszeni artyści i zespoły teatralne z przedstawieniami dla małych dzieci. Ośrodek zorganizował także rezydencje artystyczno-społeczne dla dwóch osób artystycznych zakończone publicznym pokazem, a także warsztaty dla ukraińskiej społeczności, wystawę zdjęć, pokazy przedstawień na krakowskich osiedlach, warsztaty teatru cieni oraz rezydencję dla studentek i studentów scenografii.