Drugi wykład Łucji Iwanczewskiej z cyklu Partycypacje, emancypacje, transformacje. Teatr intelektualnej wspólnoty
Cykl zatytułowany poświęcony będzie polskiej historii intelektualnej ostatnich 50 lat, odczytanej jako projekt przedstawieniowy polskiego życia społecznego. Autorka analizuje filozoficzne, estetyczne, polityczne, światopoglądowe, kulturowe idee, które znajdując wyraz w teatrze i na scenie społecznej, bezpośrednio wpływały i wpływają na kształt naszej zbiorowości.
Kontestowanie konsensusu – opór/opozycja/sprzeciw
3 listopada 2016, godz. 18.00Kontestowanie konsensusu – opór/opozycja/sprzeciw
Wykład dotyczyć będzie zagadnienia filozofii opozycji, kształtowania się społecznych postaw krytycznych. Na przykładach polskiego życia przedstawieniowego refleksji poddane zostaną narzędzia, mechanizmy i pola tematyczne procedur krytycznych. Zajmować nas będą zarówno strategie emancypacyjne ustanawiające polską nowoczesność na drodze wytwarzania tożsamości wspólnotowej, jak i te, które postulują politykę niezauważalności i rozbijają konieczność rozpoznania się w zbiorowej tożsamości.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 1 00-467 Warszawa
Łucja Iwanczewska
Adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów z zakresu gender w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Autorka książek: Muszę się odrodzić. Inne spotkania z dramatami Stanisława Ignacego Witkiewicza (2007), Samoprezentacje. Sade i Witkacy (2010). Zajmuje się zagadnieniami performatyki, performatywnością zjawisk kultury współczesnej.