12:00 -14:00 | Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana | czas dla rodzin14:00 -16:00 | Doświadczenie laboratoryjne w Archiwum Jana Dormana | czas dla dorosłych
Po raz drugi piwnica Instytutu Teatralnego wypełniona półkami archiwaliów stanie się miejscem laboratoryjnego doświadczenia. Kiedy w listopadzie 2017 roku zrobiliśmy to po raz pierwszy podczas wydarzenia „Archiwum Dormana. Inspiracje, praktyki, refleksje” wiedzieliśmy, że rzecz jest warta powtórzenia.
W specjalnie zaaranżowanych warunkach dostępne będą wybrane zbiory archiwalne, pokazujące rozmaite sposoby wytwarzania przez artystę dokumentacji życia i dzieła. Uczestnicy warsztatów podejmą tropy pozostawione przez twórcę w rękopisach, rysunkach i fotografiach, poznają metodę tworzenia sklejki i pod patronatem Jana Dormana rozpoczną własną przygodę z osobistym archiwum.
Laboratoryjne działania posłużą refleksji nad współczesną rolą archiwum. Czy jest to tylko strażnik pamięci? A może to medium, przez które kreujemy siebie? Czy archiwizowanie może być działaniem artystycznym? Co chcielibyśmy zachować w swoich archiwach? Co przekazują nasze przypadkowe archiwa, jak choćby kieszenie? Jak zapisujemy się w archiwum, jakim jest drugi człowiek?
Pozostałe wydarzenia:
Program:11.55 – Ruch w Instytucie – zajęcia otwarte przed jesiennym cyklem programu (Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Iza Szostak);14.00 – 16.00 – Stół choreograficzny – The Battle (spotkanie środowiska tanecznego, dyskusja);14.05 – 19.30 – Zasłuchaj się (sześć słuchowisk eksperymentalnych);16.00 – Instytut Teatralny 2013-2018. Trzecie pięciolecie (prezentacja książki jubileuszowej i pokaz filmu o 15 latach działania IT);18.00 – Wanna see them. Portrety w wannie (wernisaż wystawy fotografii Chrisa Niedenthala i Woodego Ochnio);19.30 – Typ A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej (czytanie sceniczne);21.00 – Iluminacja fasady Instytutu (mapping na temat historii Instytutu Teatralnego);21.30 – Najgorszy DJ TITO – urodzinowe balety na trawie.
Partnerem technologicznym wydarzenia jest firma Prolight Spółka z.o.o – organizator Sceny Jutra.
15. urodziny
25 sierpnia, tradycyjnie w ostatni weekend wakacji, po raz kolejny otwieramy szeroko drzwi Instytutu Teatralnego i zapraszamy do niego wszystkich ciekawych naszej codziennej pracy oraz realizowanych w Instytucie projektów.
„Kończenie lata na Jazdowie” to od pięciu lat nasza mała tradycja. Zapoczątkowaliśmy ją w związku z 60. rocznicą urodzin Pawła Konica – wieloletniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie – teatru, który stał się za czasów tej dyrekcji symbolem instytucji otwartej na różnorodność. Tak myślimy o naszej pracy, tak chcielibyśmy, aby myśleli o niej inni.
Powodów do spotkania mamy więcej. To będzie dla nas ważna i szczególna sobota, wieńcząca trzecie pięciolecie działalności Instytutu. W dzień 15. urodzin nie chcemy jednak mechanicznie wyliczać, ilu odwiedziło nas widzów, ilu twórców pracowało na naszej scenie, ile zrealizowaliśmy projektów, ile zgromadziliśmy dokumentów i książek, ile osób dba codziennie o to, aby te liczby rosły. Chcemy wspólnie zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie i poprzez działanie, zabawę, mówić o tym, jak postrzegamy swoją rolę, skąd bierze się nasze uparte przekonanie, że „historia teatru zaczyna się od dokumentacji” i dlaczego tak bardzo zależy nam na tym, aby „towarzyszyć teatrowi”. Każdemu.