Program Przestrzenie Sztuki ma na celu powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy instytucji centralnych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i samych artystów. Jednym z pięciu operatorów programu jest Teatr Lubuski w Zielonej Górze.
Teatr Lubuski w Zielonej Górze
Lubuski Teatr w Zielonej Górze jest Operatorem programu Przestrzenie Sztuki od 2020 r. Od tego czasu udało nam się zrealizować bardzo dużo działań, zakrojonych na skalę całego województwa. Od początku bycia Operatorem programu Lubuski Teatr jest otwarty na współpracę z niezależnymi, lokalnymi (ale nie tylko) twórcami, zauważając ich cenną obecność oraz starając się wykorzystywać ich potencjał. Myśląc o kolejnych realizacjach repertuarowych czy konkursach na spektakle za każdym razem bierzemy pod uwagę twórców, którzy nie mają stałego zatrudnienia. Z roku na rok z sukcesem realizowane i prezentowane są różnorodne spektakle, czytania performatywne, przeprowadzane działania edukacyjne. Lubuski Teatr skupia dzieci i młodzież także z terenów dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym i stara się jak największej liczbie młodych (choć nie tylko) widzów umożliwić dostęp do kultury. Jako instytucja zwracamy także uwagę na osoby ze specjalnymi potrzebami chcąc, żeby miały one zapewniony lepszy odbiór spektakli oraz możliwość przeżywania emocji na równi z resztą społeczeństwa. Lubuski Teatr stara się być zarówno dostępnym, jak i przyjaznym miejscem dla wszystkich, którzy chcieliby doświadczyć teatru. Wszystkie te działania możemy podejmować głównie udziale w Programie.
Przestrzenie Sztuki Teatr w Zielonej Górze
W ramach projektu Lubuski Teatr prezentował swoje spektakle w niewielkich miejscowościach zagrożonych wykluczeniem kulturowym (m.in. Złotnik, Budachów, Wysoka, Cigacice). Przedstawieniom towarzyszyły takie działania, jak warsztaty lalkarskie i aktorskie, zabawy teatralne czy wernisaż prac plastycznych Adama Łuckiego w świetlicy wiejskiej. Z powodzeniem udało się wciągnąć okolicznych mieszkańców w te artystyczne działania.
Do tej pory w ramach projektu teatr zrealizował kilka interesujących, ambitnych spektakli. Wielkim artystycznym wydarzeniem stały się „Gusła” w reżyserii Grzegorza Brala (premiera wersji scenicznej: 11 stycznia 2022 r.). To przedstawienie, które w nieszablonowy sposób przybliżyło widzom świat Mickiewiczowskich „Dziadów”, powstało jako widowisko plenerowe, które zostało później przeniesione na Dużą Scenę Lubuskiego Teatru. „Gusła” wciąż zapraszane są na festiwale teatralne (m.in. w Warszawie, Jeleniej Górze, Rzeszowie, Szczecinie), ale największym wyróżnieniem było zaproszenie na Fringe Festival do Edynburga, gdzie na scenie Summerhall w sierpniu 2023 r. spektakl został zagrany 23 razy i przez zagranicznych recenzentów oceniany najwyższymi notami (pięć gwiazdek).
Dzięki projektowi w koprodukcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie, Teatru im. A. Gryphiusa w Głogowie, Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze i Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006 z Poznania powstał niezwykły spektakl „Jutro wrócimy do domu” w reżyserii Roberta Czechowskiego i Michała Wnuka o sile wyobraźni i nadziei. Ponadto „Buntownik, czyli rzecz o narodzie”, premierowo zaprezentowany 1.09.2022 r. (dramaturgia i tekst: Michał Telega, choreografia: Piotr Mateusz Wach), w niekonwencjonalnej formie performatywnego spektaklu choreograficznego mówił młodzieżowym językiem o kształtowaniu się tożsamości. Serca młodszej i starszej publiczności podbił „Drakula” w reżyserii Michała Wnuka (premiera 14.01.2023 r.) – bezkrwawa, muzyczno-komediowa wariacja na temat historii słynnego wampira.
Na przestrzeni tych kilku lat w ramach projektu Lubuski Teatr zrealizował także wiele działań edukacyjnych. W ramach projektu dzieci i młodzież ze szkół zielonogórskich oraz okolicznych miejscowości (m.in. Wolsztyn, Lubsko, Nowe Czaple, Grójec) mają możliwość poznawać labirynty teatru, dowiedzieć się więcej o zawodach teatralnych czy odbyć warsztaty z aktorami. Z myślą o studentach (choć nie tylko) zorganizowaliśmy także dwie konferencje: „Edukacja po pandemii” (2023) oraz „Rola sztuki w życiu młodego człowieka” – po każdej długo dyskutowaliśmy z uczestnikami.
W ramach projektu przygotowaliśmy też szereg innych inicjatyw, m.in. Teatr uśmierza ból – czytanie przez aktorów bajek dzieciom w szkołach i przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, Teatr za murem – współpraca z Centrum Sztuki Osadzonych w Krzywańcu, Pokazy Teatroteki, wystawy: „Piast. Obrazy scenograficzne prof. Piotra Tetlaka czy „Gusła – kostium teatralny” oraz „Petarda archiwizacyjna”, aranżowane wspólnie z uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
Dzięki budowie nowoczesnego Teatru Lalek zyskaliśmy dodatkową, nowoczesną przestrzeń edukacyjno-artystyczną. Projekt Przestrzenie Sztuki umożliwił renowację niemal stu historycznych lalek teatralnych. Przygotowaliśmy także gabloty edukacyjne, które stanowią część ekspozycyjną, działającą jako Muzeum Lalek. Przed Teatrem Lalek mamy Plac Teatralny, na który zapraszamy teatry, prezentujące swoją sztukę w warunkach plenerowych: w 2023 r. zorganizowaliśmy Festiwal Teatrów Ulicznych, w 2024 r. I Festiwal Niezależnych Teatrów Lalkowych i Teatrów Formy, który podzieliliśmy na trzy weekendowe odsłony.
W ramach Konkursu na scenariusz i realizację kameralnego spektaklu dla młodzieży w 2024 r. na scenie Teatru Lalek powstała „Norwegia 2.0 Poza siecią” w reż. Michała Telegi (prem. 27.09.2024 r.). To współcześnie zrealizowana propozycja dla młodzieży i dorosłych o tym, jakie wyzwania stawia przed nami dzisiejszy świat. Natomiast 26.10.2024 r. miała miejsce premiera spektaklu „Pchła Szachrajka” w reż. Roberta Kurasia – kolorowa bajka dla najmłodszych o przenikaniu sztuk. Koniec listopada 2024 przyniósł nam brawurową „Balladynę” w reżyserii Roberta Czechowskiego, która już zyskała uznanie i rozgłos dzięki swojej widowiskowości oraz niebanalnemu pomysłowi na inscenizację ze względu na inspiracje sztuką ludową.