Program Przestrzenie Sztuki ma na celu powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy instytucji centralnych, władz samorządowych, organizacji pozarządowych i samych artystów. Jednym z pięciu operatorów programu jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Teatr powstał w 1944 r. jako pierwszy zawodowy teatr w Rzeszowie. Dotąd jest jedynym instytucjonalnym teatrem dramatycznym na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. W 1957 r. w uznaniu zasług Wandy Siemaszkowej – aktorki, legendy polskiej sceny, dyrektorki rzeszowskiego teatru w latach 1945-47, przyjął jej imię.
Teatr Siemaszkowej chętnie sięga po nowości, odświeża klasykę, pamięta o młodych widzach. Spełnia ważną rolę w kształtowaniu życia kulturalnego w południowo-wschodniej Polsce. Oprócz produkcji spektakli, prowadzi Szajna Galerię – jedyną w Polsce i na świecie stałą ekspozycję prac plastycznych urodzonego w Rzeszowie prof. Józefa Szajny.
Jest organizatorem najstarszego na świecie konkursu na plakat teatralny – Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. Od ponad 60 lat organizuje Rzeszowskie Spotkania Teatralne (w latach 2014-2021 jako Festiwal Nowego Teatru, od 2022 roku w formule Festiwalu Arcydzieł). Rzeszowski teatr jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Trójmorze oraz Literackiego Festiwalu Międzysłów Karpat. Od 2019 realizuje program Sceny Nowej Dramaturgii. Jest to platforma skupiona na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, dla których osią jest słowo pisane. Kierowana jest do pisarzy, dramaturżek, poetów, scenarzystek oraz reporterów zainteresowanych pisaniem dla teatru, oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych.






Przestrzenie Sztuki Teatr w Rzeszowie
Teatr jest Operatorem programu od 2020 roku. Jednym z większych przedsięwzięć zorganizowanych w 2024 roku był OFF Rzeszów, czyli czwarty przegląd polskich spektakli offowych. Wydarzenie jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie teatrem offowym w Polsce. Od samego początku kuratorką festiwalu jest Katarzyna Knychalska – założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.
Podczas festiwalu widzowie obejrzeli m.in.: „Modlitwę pod cudowną mozaiką w kościele parafialnym pod wezwaniem samej siebie” Kolektywu PPLVerse w reż. A. Błaszczak, „niesamowitą słowiańszczyznę” Henryka Mazurkiewicza, Katyi Egorovej oraz Tati Lemeshevej, „ŁOO! Matko!” Kolektywu Banachowicz Rybarczyk, „Naszą rację” Społecznego Miejsca Kultury Scena Robocza w reż. A. Ziajskiego, „Trzecią godzinę gratis” Wojana Trockiego oraz „To bitch or not to bitch” w wyk. i reż. Hertz Haus.