Pracownia Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej
Pracownia to największe tematyczne archiwum teatralne w Polsce, od przeszło 50 lat gromadzące różnorodne pamiątki i świadectwa polskiego życia teatralnego – zarówno najbardziej bieżące, jak i historyczne. To archiwum żywe, do którego codziennie napływają materiały związane z działalnością wszystkich scen (dramatycznych, muzycznych, lalkowych, alternatywnych) oraz indywidualnych artystów (aktorów, reżyserów, scenografów, kompozytorów, tancerzy, choreografów). Podstawowy zasób dokumentacyjny stanowią: recenzje, wywiady, teksty o teatrze i twórcach z prasy ogólnopolskiej (nie tylko branżowej), artykuły prasowe dotyczące szkolnictwa artystycznego, instytucji artystycznych, festiwali teatralnych, występów gościnnych teatrów zagranicznych w Polsce; programy teatralne; afisze i plakaty; zdjęcia i negatywy; rejestracje i nagrania archiwalne spektakli i innych materiałów dotyczących historii teatru; katalogi i druki festiwalowe; projekty scenograficzne; egzemplarze sztuk; muzealia – kostiumy, maski, dekoracje, obrazy, grafiki, medale i odznaczenia, statuetki i inne pamiątki; dokumenty, druki ulotne i wydawnictwa.
Pracownia ma także w zbiorach powierzone jej w postaci darów lub depozytów archiwa innych instytucji i teatrów oraz prywatne archiwa kilkuset artystów, m.in.: Erwina Axera, Ireny Bołtuć i Andrzeja Hausbrandta, Jana Dormana, Edwarda Dziewońskiego, Edmunda Fettinga, Jolanty Hanisz i Andrzeja Wydrzyńskiego, Zofii Kucówny, Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Łapickiego, Bożeny Mamontowicz-Łojek, Zofii Niwińskiej, Witolda Sadowego, Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego, Igora Śmiałowskiego.
Gromadzona dokumentacja analogowa od początku istnienia Pracowni służyła do tworzenia ręcznych kartotek, które na początku lat 90 XX. wieku stały się podstawą do skonstruowania autorskich baz danych. Największe z nich, wzajemnie ze sobą zlinkowane, to: Baza Osób (zawierającej informacje o twórcach związanych z polskim teatrem dramatycznym, muzycznym, tańca i ruchu, lalkowym, alternatywnym, itp., rejestruje obecnie przeszło 95 000 nazwisk, z różnym stopniem kompletności danych, data i miejsce urodzenia, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, przebieg kariery artystycznej – rejestr wszystkich dokonań artystycznych w teatrze, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, nagrody, odznaczenia, data śmierci, miejsce pochowania) i Baza Realizacji (rejestrującej wystawienia wszystkich sztuk teatralnych na scenach dramatycznych, lalkowych, muzycznych, słuchowiska Teatru Polskiego Radia i spektakle Teatru Telewizji, liczy obecnie przeszło 75 000 realizacji, najkompletniejszy jest wykaz tych, których premiery odbyły się po 1944 roku, docelowo zawierać będzie jak najpełniejsze – na ile są możliwe do ustalenia – dane o wszystkich premierach od 1765 roku, obejmując datę i miejsce premiery, nazwiska realizatorów i wykonawców). Bazy są systematycznie obudowywane cyfrową wersją dokumentacji, bowiem analogowy zbiór Pracowni jest od lat systematycznie digitalizowany.
Cyfrowe wersje materiałów źródłowych i bazy danych tworzone w Pracowni prezentowane są na stronie Encyklopedii Teatru Polskiego.