18 maja obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego i z tej okazji – już po raz piąty – blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji „Bilet do teatru za grosze”. Tego dnia w kasach teatrów będzie można kupić bilety na wybrane spektakle po 350 groszy. Skąd ta kwota? Szczegółowe informacje na temat akcji oraz wszystkich spektakli „granych za grosze” znajduje się na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.
W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie w Polsce po raz piąty. Sprzedaż „biletów za grosze” rozpocznie się 18 maja, ale spektakle grane w ramach akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” będą odbywać się przez cały tydzień – aż do 24 maja.
Na widzów czekać będzie kilkadziesiąt tysięcy biletów w symbolicznej cenie 350 groszy (3,5 zł), którą chcemy przypominać, że w teatrze „grosze grają rolę”. Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Chcemy pokazywać „czarno na białym”, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać.
Jednocześnie, ważnym aspektem tegorocznej akcji będzie próba pogłębienia wiedzy o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. Pilotażowe badanie mające przynieść odpowiedź na pytanie „jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez Teatr sukcesu?” zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę zindywidualizowanej ankiety, dostępnej na stronie www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.
Nieprzerwanie wykorzystujemy Dzień Teatru Publicznego i akcję „Bilet do teatru za grosze” do pokazywania teatrów działających w określonych warunkach, miejscach i społecznościach jako elementów wielkiej, wyjątkowej w skali świata, sieci.
W Polsce działa dziś 121 teatrów publicznych. I choć pracują one w konkretnych realiach, lokalnie, to ich oddziaływanie wykracza daleko ponad lokalność. Tak jest od lat. Teatr to dziś nie tylko przyjazne miejsce i nie tylko działania artystyczne. To także przestrzeń debaty, miejsce, w którym prowadzone są aktywności społeczne, obywatelskie i edukacyjne.
Pomysł akcji „Bilet do teatru za grosze” zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja „Bilet do teatru za 350 groszy” finansowana jest z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.