Instytut Teatralny zaprasza do uczestnictwa w marcowych wydarzeniach, które odbędą się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr. Wśród nich m.in.: pokazy spektakli, koncerty, spotkania i nabory na warsztaty. Zachęcamy również do zapoznania się z podsumowaniem inicjatyw z ostatniego miesiąca.
Priorytetem Przestrzenie Sztuki Teatr jest umożliwienie pracy artystom nieposiadającym stałego miejsca do pracy twórczej i prezentacji swoich dokonań, pozbawionym stałego dostępu do infrastruktury kultury. Wydarzenia organizowane w ramach programu projektowane są również z myślą o lokalnym środowisku, aby móc odpowiadać na potrzeby nie tylko artystów, ale i publiczność regionu.
Operatorami programu jest pięć ośrodków: Fabryka Sztuki w Łodzi, TEATR FIGUR KRAKÓW, Fundacja Działań Twórczych w Krakowie, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatr Lubuski w Zielonej Górze. Więcej o Przestrzeniach Sztuki Teatr można przeczytać tutaj (klik).
Fabryka Sztuki w Łodzi
W lutym Fabryka Sztuki ogłosiła nabór na cykl warsztatowy „Szczęście w teatrze” prowadzony przez Igę Załęczną. To propozycja dla dorosłych – pedagogów, terapeutów, wychowawców, animatorów, twórców oraz wszystkich, którzy pragną eksperymentować w przestrzeni działań performatywnych. W centrum spotkań znajdzie się temat dobrostanu w pracy twórczej i edukacyjnej. Uczestnicy będą badać techniki performatywne i arteterapeutyczne, by skutecznie łączyć pasję i zaangażowanie z troską o własną równowagę emocjonalną. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca. Wszystkie informacje dostępne na stronie (klik).
W marcu odbędą się dwa koncerty w ramach cyklu #przepraszamy, że w czwartek: 13 marca o godz. 19:00 zagra GMM (Górczyński / Marecki / Matela), a 27 marca o godz. 20:00 posłuchamy muzyki w wykonaniu Jerzego Mączyńskiego. Odbędą się także pokazy spektakli – 15 marca zaprezentowany zostanie spektakl „CHREJA – spektakl o neuroróżnorodności”, zaś 22 marca spektakl „Półrak – smutnawy stand-up z lalkami”.
TEATR FIGUR KRAKÓW, Fundacja Działań Twórczych w Krakowie
W lutym Teatr Figur zorganizował warsztaty dla nauczycieli i instruktorów teatralnych, które w Stacji Kultury w Wadowicach poprowadził reżyser Mateusz Przyłęcki. Głównym tematem spotkania była praca nad tekstem, dobór wierszy i prozy na konkursy recytatorskie, które będą zgodne z tematem i wiekiem uczniów. Uczestniczki dzieliły się własnym doświadczeniem, wymieniały opinie i spostrzeżenia biorąc czynny udział w warsztatach.
Ponadto artyści związani z Fundacją Wszyscy Obecni rozpoczęli próby do mini spektakli teatru cieni dla jednego widza. Spektakle prezentowane będą na sufitach, a odbiorcami będą leżący mieszkańcy DPSów. Każdy spektakl będzie spersonalizowany, ponieważ powstanie na podstawie opowieści mieszkańców.
Na początku marca ogłosimy konkurs na rezydencję dla twórców teatru dla dzieci i dla scenografów oraz, kilka dni później, zwycięzców konkursów na produkcję spektakli teatralnych dla dorosłych oraz na produkcję spektaklu teatralnego dla młodzieży. W połowie marca zapraszamy twórców krakowskich teatrów OFFowych na spotkanie otwarte Samopomoc Koleżeńska, w ramach którego poznamy potrzeby uczestników i ustalimy z jakimi problemami borykają się zespoły teatralne oraz w jaki sposób możemy zaplanować kolejne sesje, żeby znaleźć wspólne rozwiązania. 20 i 27 marca odbędą się z kolei spotkania w ramach bezpłatnych warsztatów pracy z ciałem dla kobiet. Warsztaty poprowadzi Monika Kiwak.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Od lutego w Teatrze Siemaszkowej trwały przygotowania do nowej edycji projektu Teatr w Sieci/NATENCZAS’25. Nabór dla szkół i placówek edukacyjnych ruszył 1 marca i potrwa do końca miesiąca. Wiosną 2025 roku młodzi pasjonaci sztuki teatralnej będą mieli okazję uczestniczyć w serii zajęć, które pomogą im odkryć tajniki aktorstwa i pracy scenicznej. Warsztaty zakończą się finałami 12 i 13 czerwca na Dużej Scenie Teatru.
W marcu rozpocznie się także nabór do festiwalu OFF Rzeszów oraz na wasztaty „Kto ocali? Opowieści z…”. Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie teatru.





Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
W lutym w Teatrze Jaracza odbyło się spotkanie z Olgą Drendą: o humorze, ironii i granicach śmiechu. Czy każdy ma poczucie humoru? Czym różni się ironia od sarkazmu? I czy śmiech zawsze jest pozytywny? Na te i wiele innych pytań próbowała odpowiedzieć pisarka, eseistka, tłumaczka podczas spotkania z publicznością po spektaklu „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”. W rozmowie z autorką książki „Słowo humoru” zastanawialiśmy się, co śmieszyło nas kiedyś, co bawi nas dziś i czy polski humor ma swoje granice. Spotkanie obfitowało w barwne anegdoty, błyskotliwe spostrzeżenia i refleksje po obejrzanym spektaklu. Nagranie spotkania dostępne jest na Youtube (klik). Dziękujemy wszystkim za udział, ciekawe pytania i inspirującą dyskusję! A tych, którzy chcą więcej, zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń – świętujemy setne urodziny w wielkim stylu!
26 marca zapraszamy na spotkanie w ramach Dialogu międzypokoleniowego z psycholożką Wiolettą Przybyszewską z Olsztyńskiego Instytutu Psychoterapii na temat zaburzeń o podłożu psychicznym. Spotkanie odbędzie się po spektaklu „Jak płakać w miejscach publicznych”. Kilka dni później, 30 marca, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu, tym razem z filozofem dr hab. Mirosławem Pawliszynem, prof. UWM, które nastąpi po spektaklu „Złe wychowanie”.
Teatr Lubuski w Zielonej Górze
W lutym zaczęliśmy proces produkcyjny spektaklu „Romeo i Julia” w reż. Roberta Czechowskiego – będzie to realizacja premiery dużego formatu, współczesna reinterpretacja słynnego utworu Szekspira. Punktem wyjścia jest przedstawienie świata postapokaliptycznego inspirowanego poetyką filmów z serii Mad Max. Nie ma pojedynków na szpady, ale i tak toczy się nieustanna walka dwóch zwalczających się klanów o wodę, paliwo i części zamienne. I tylko bezgraniczna, bezinteresowna miłość Romea i Julii staje się jedyną nadzieją na przetrwanie świata i ludzkości.
Luty to także miesiąc, w którym graliśmy „Norwegię 2.0 Poza siecią” (reż. Michał Telega) – spektakl, będący zwycięską realizacją Konkursu na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży o problemie samobójstw młodych ludzi oraz o dojrzewaniu i odnajdywaniu się we współczesnym świecie. Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i oglądali go w tym miesiącu członkowie Komisji Konkursowej. Zachęcamy do lektury recenzji Agaty Kostrzewskiej Dopóki śmierć nas nie złączy, Natalii Sztegner Masz zdobyć ten szczyt, Michała Franczaka Norwegia w Lubuskim i Michaliny Majkowskiej Odprowadź mnie.
W lutym ogłosiliśmy także wyniki Konkursu na kameralny spektakl lalkowy dla dzieci, którego laureatem w wyniku obrad Komisji Konkursowej został Oleksandr Shcherbyna z propozycją „Smok, który mieszka w szafie”. W tej bajce, dedykowanej przedszkolakom, młody widz zanurzy się w wewnętrzny świat chłopca, który bał się ciemności. Będzie walczył z potworami kryjącymi się w jego szafie, poznawał nowych magicznych przyjaciół i przeżywał niezapomniane podróże możliwe tylko we śnie. Razem z nimi będzie mógł pokonać swoje własne lęki. Pierwsze próby już się odbyły, premiera zaplanowana jest na 30 marca.