Instytut Teatralny ogłasza nowy projekt o nazwie Otwarta Scena Instytutu Teatralnego. Zgodnie z przyświecającymi nam hasłami egalitarności, różnorodności i dialogu zapraszamy do zgłaszania wydarzeń, które chcielibyście pokazać w sali teatralnej na warszawskim Jazdowie. Scena będzie udostępniana m.in.: organizacjom środowiskowym i twórczym, grupom roboczym, związkom zawodowym, osobom artystycznym oraz instytucjom. Wydarzenia zgłaszane przez podmioty zewnętrzne złożą się na program Otwartej Sceny Instytutu Teatralnego.
W środowisku teatralnym nieustannie pojawiają się głosy dotyczące braku przestrzeni do spotkań, prób i prezentacji spektakli. Wiele instytucji i niezależnych artystek i artystów nie ma swoich stałych siedzib i warunków do codziennej pracy. To właśnie dla nich postanowiliśmy otworzyć scenę, która mieści się w siedzibie Instytutu na warszawskim Jazdowie, a także stworzyć przejrzyste reguły jej udostępniania. Postrzegamy ją jako zasób, którym możemy się dzielić. Takim zasobem jest również praca zatrudnionych w naszej instytucji osób. Dołożymy starań, by organizowane u nas wydarzenia były widoczne w naszym repertuarze, promowane w naszych kanałach, wsparte pomocą techniczną, a osoby u nas goszczące i w nich uczestniczące – przyjęte z uważnością i troską.
Aby to było możliwe, potrzebujemy jasnych zasad, które pomogą nam zawierać partnerstwa.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym regulaminem udostępniania sali.
Wydarzenia i projekty należy zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy.
Pytania i odpowiedzi
Kto może zgłosić swoje wydarzenie?
Do zgłoszeń zapraszamy m.in.: organizacje środowiskowe, organizacje twórcze, grupy robocze, związki zawodowe, osoby artystyczne bez tożsamości prawnej i instytucje.
W jakim trybie można wynajmować salę teatralną?
Istnieją dwa tryby:
- dla wydarzeń otwartych dla osób uczestniczących,
- dla wydarzeń środowiskowych o charakterze zamkniętym.
Czy wynajem sali jest płatny?
Nie, sala teatralna udostępniana jest bezpłatnie, zarówno dla wydarzeń otwartych jak i zamkniętych.
Gdzie znajduje się sala i jakie są jej warunki techniczne?
Sala teatralna mieści się w siedzibie Instytutu na ul. Jazdów 1 w Warszawie. Specyfikacja techniczna dostępna jest w zakładce na naszej stronie.
Jak wysłać zgłoszenie?
Wydarzenia powinny być zgłaszane przez formularz.
Kiedy należy wysłać zgłoszenie?
- wydarzenie otwarte: najpóźniej dwa miesiące przed planowanym terminem wydarzenia. Decyzja odnośnie przyjęcia lub odrzucenia wydarzenia przesłana zostanie w ciągu 2 tygodni.
- wydarzenie zamknięte: maksimum trzy tygodnie i minimum tydzień przed planowaną realizacją.
Jakie wydarzenia otwarte można zgłaszać?
Największe szanse organizacji mają wydarzenia, które są:
- niekomercyjne,
- adresowane do środowiska teatralnego i cechujące się walorami umożliwiającymi jego sieciowanie, integrację lub dyskusję na dany temat,
- realizowane przez podmiot, który nie może zaprezentować się w innym miejscu w Warszawie,
- realizowane przez nieformalne grupy, bez osobowości prawnej, dla których wartość stanowi prezentacja projektu przed warszawską publicznością.
Czy wydarzenie otwarte może być biletowane?
Tak, wydarzenie może być biletowane. Cena biletów ustalana jest w porozumieniu z Instytutem, który zajmuje się sprzedażą biletów.
Jakie wydarzenia zamknięte mogą odbywać się w sali?
Sala może być udostępniana dla potrzeb spotkań, zebrań, warsztatów, prób itp.
Więcej informacji znajduje się w nowym regulaminie udostępniania sceny.