Przestrzenie Sztuki Teatr w sezonie 2024/2025
Teatry będące Operatorami programu podejmują się realizacji różnorodnych działań, zarówno o charakterze artystycznym, społecznym, jak i edukacyjnym, zachowując przy tym swój indywidualny charakter i misję, a projekty i warsztaty realizują także z myślą o lokalnej społeczności. Wymienione poniżej inicjatywy to tylko część działań, które organizowane są w poszczególnych ośrodkach w ramach Przestrzeni Sztuki Teatr. O wszystkich pozostałych wydarzeniach w ramach programu, czyli pokazach, premierach, koncertach, warsztatach, szkoleniach i innych, można przeczytać na stronach teatrów oraz na profilach facebookowych Przestrzeni Sztuki Teatr.
ŁÓDŹ | Fabryka Sztuki w Łodzi
Fabryka Sztuki w Łodzi już po raz czwarty realizuje konkurs grantowy dla twórców teatru niezależnego nazwie „Szklarnia – Inkubator Teatralny”, w ramach którego można zyskać 20 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Podczas drugiej edycji konkursu powstał m.in. niezwykły lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” w reż. Agi Błaszczak z Fundacji Gra/nice, który tej jesieni wyruszy w trasę po całym kraju w ramach programu Instytutu Teatralnego TEATR POLSKA. W Fabryce Sztuki odbywają się również premiery, pokazy spektakli, koncerty oraz warsztaty. Pod koniec sierpnia w trakcie trwania XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy miała miejsce premiera bezpłatnego e-booka „Ekologie Kultury II. Edukacja”, do którego pobrania serdecznie zapraszamy.
KRAKÓW | TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych
1 września rozpoczęła się pierwsza edycja Objazdowego Festiwalu Teatrów Najmłodszych, który odbędzie się w pięciu miejscowościach: Ciężkowicach, Wadowicach, Lanckoronie, Zatorze oraz Trzebini. W programie festiwalu znajdują się propozycje dla dzieci najmłodszych (już od 1. roku życia!), spektakle muzyczne, lalkowe, teatru cieni, przedstawienia improwizowane oraz pokazy grup dziecięcych. Festiwal będzie trwać przez całą jesień, do listopada włącznie. Teatr ogłosił wyniki konkursu na rezydencję społeczno-artystyczną, której zwyciężczynie, czyli Dominika Setlaka z projektem „Stare/Nowe Podgórze” oraz Luna Sawka z „Cieniami Codzienności”, otrzymały stypendium na realizację swoich pomysłów.
OLSZTYN | Teatr im. Stefana Jaracza
Teatr im. Stefana Jaracza zorganizował wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży, czyli „LETNI Klub Gońca Teatralnego”. Z myślą o starszej widowni otworzył zgłoszenia do międzypokoleniowej grupy „Teatr od pierwszego wejrzenia”, w ramach której młodzi (18-40 lat) oraz aktywne osoby 60+ będą mogły wspólnie przeżywać teatralne emocje, wymieniać się wrażeniami i dyskutować o sztuce (i nie tylko!). W sierpniu zakończył się nabór do III edycji programu „Mistrzowskie warsztaty”, do której zaproszone są grupy teatralne z Warmii i Mazur. Wybrane zespoły wezmą udział w tygodniowych warsztatach masterclass, a następnie pod okiem specjalisty rozpoczną pracę nad własnym spektaklem. Efekty pracy zaprezentują deskach Teatru Jaracza w Olsztynie podczas Festiwalu Teatrów Miłośniczych wiosną 2025 roku.
RZESZÓW | Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Teatr w Rzeszowie prowadzi z kolei projekt „Chwile słowem malowane”, w ramach którego aktorzy odwiedzają ze swoimi czytaniami wybrane domy seniorów i organizacji prezentacji literackich. To wyjątkowy projekt, który pozwala seniorom obcować ze sztuką, ale także dba o dobrą kondycję mentalną osób starszych i jest wsparciem w radzeniu sobie z własną emocjonalnością. Jest on szczególnie cenny dla tych seniorów, którzy borykają się z różnorodnymi przeszkodami w kontakcie ze sztuką, takimi jak brak mobilności ze względu na stan zdrowia czy barierą ekonomiczną. Równolegle odbywają się warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz spotkania autorskie w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej „Międzysłów Karpat”. Z kolei w dniach 14-18 września odbędzie się festiwal OFF RZESZÓW, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami.
ZIELONA GÓRA | Lubuski Teatr
W Lubuskim Teatrze na pewno nie będzie można narzekać na brak premier – pierwsza z nich, „Norwegia 2.0 Poza siecią” w reżyserii Michała Telegi, zwycięzcy w Konkursie na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży, odbędzie się już 27 września. Październik przyniesie „Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy w reż. Roberta Kurasia, zaś listopad dwa kolejne tytuły. Wszystkim wymienionym tytułom towarzyszą działania dostępnościowe, czyli m.in. audiodeskrypcja i tłumaczenia na polski język migowy. Dodatkowo przed spektaklami przeprowadzony zostanie warsztat touch tour, który wprowadzi widzów ze specjalnymi potrzebami (i nie tylko) w tematykę spektaklu. W sierpniu i wrześniu na Placu Teatralnym w Zielonej Górze odbył się I Festiwal Teatrów Niezależnych i Teatrów Formy, który przyciągnął tłumy młodych widzów korzystających z ostatnich chwil wakacji. Kolejna odsłona festiwalu odbędzie się w połowie września – najmłodsi uczestnicy zostaną zaproszeni do zabawy z klaunami, zaś artyści wezmą udział w Korowodzie Winobraniowym.