Instytut Teatralny zaprasza 9 maja o godz. 18:00 na wykład z cyklu „Słowem o musicalu”, poświęcony życiu i twórczości Maryny Miklaszewskiej – współtwórczyni libretta i tekstów piosenek legendarnego musicalu „Metro”. Wykład poprowadzi Paweł Siwek, gośćmi specjalnymi będą: Janusz Stokłosa, Krystyna Krauze i Magdalena Piejko. Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Maryna Miklaszewska
Dziennikarka, pisarka, redaktorka radiowa, tłumaczka i działaczka opozycji niepodległościowej. Urodziła się w 1947 roku w Katowicach w rodzinie artystycznej. Była córką rysownika Gwidona Miklaszewskiego i starszą siostrą Agaty – poetki i pisarki. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1975-1976 była członkinią zespołu redakcyjnego „Płomyczka”. Pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, później w Radiu „Solidarność” Regionu Mazowsze, a następnie w Programie 1. Polskiego Radia.
W 1986 roku, w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm, ukazała się jej książka „Mikołajek w szkole PRL” podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Razem ze swoją siostrą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”, za co w 1992 roku została nominowana do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk”, pierwszy musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.
Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Václava Havla). Z klasyki czeskiej literatury dwudziestowiecznej przełożyła „Grę na serio” Richarda Weinera.
Zmarła 11 maja 2022 roku. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Rok później została patronką nagrody przyznawanej za całokształt działalności w dziedzinie musicalu i teatru muzycznego – jako pierwszy to wyróżnienie otrzymał Wojciech Kościelniak. Instytut Teatralny jest partnerem tej nagrody.
Janusz Stokłosa
Kompozytor, pianista, wydawca, producent. Absolwent Katedry Teorii i Historii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1978). Jest autorem ponad 200 partytur do sztuk teatralnych i filmów. Współpracował z większością teatrów w Polsce i wieloma prestiżowymi scenami w Europie. Debiutował w krakowskim Teatrze STU muzyką do spektaklu „Pacjenci” według „Mistrza i Małgorzaty” M. Bułhakowa. Od 1984 do 1990 roku był kierownikiem muzycznym w warszawskim Teatrze Ateneum.
W 1991 roku skomponował muzykę do swojego najpopularniejszego musicalu ,,Metro”. Za scenariusz i piosenki odpowiadały Agata i Maryna Miklaszewskie, zaś za adaptację, reżyserię i choreografię Janusz Józefowicz. Muzyka do musicalu była nominowana do broadwayowskiej Tony Award. Spektakl do tej pory wystawiany jest w warszawskim Studio Buffo. Współtworzył również takie spektakle jak: ,,Piotruś Pan” z librettem Jeremiego Przybory oraz „Polita” czy ,,Romeo i Julia” z librettem Agaty Miklaszewskiej.
Krystyna Krauze
Pochodzi z Gdańska, gdzie studiowała politologię. Absolwentka DAMU (Akademii Teatralnej) i FAMU (Akademii Filmowej) w Pradze. Tłumaczka czeskich sztuk teatralnych – wydała trzy tomy przekładów. Realizatorka filmów dokumentalnych – w tym pełnometrażowych: „Powrót Agnieszki H.” i „Braciszek Karel”. W młodości działaczka ruchów niepodległościowych: NZS, WiP i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Mieszka w Pradze.
Magdalena Piejko
Laureatka nagrody im. Stefana Żeromskiego przyznawanej przez Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film „Tam gdzie da się żyć”. Absolwentka kulturoznawstwa oraz Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracowała m.in. z „Notatnikiem Teatralnym” i „Gazetą Polską Codziennie”, kierowała działem kultury w „Gazecie Polskiej”.
Paweł Siwek
Dziennikarz, reporter, wydawca. Od 2011 roku związany z radiową Dwójką, w której obecnie prowadzi poranne audycje.