Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 29 listopada o godz. 19:00 na czytanie sceniczne „Rzeczpospolitej poetów” Ludwika Hieronima Morstina w ramach cyklu „My z niego wszyscy”. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie Instytutu i w serwisie GoOut.net.
W poświęconym dramatom o Mickiewiczu i jego dziedzictwie cyklu „My z niego wszyscy” czas na kolejną – po „Śmierci porucznika” Mrożka – komedię. Tym razem będzie to satyryczny utwór Ludwika Hieronima Morstina, „Rzeczpospolita poetów”. Sztuka należy do najbardziej udanych dzieł jednego z najchętniej wystawianych autorów w dwudziestoleciu międzywojennym. Dziś jednak leży w głębokim zapomnieniu.
Bezpośrednią inspiracją do napisania „Rzeczpospolitej poetów” było spotkanie poetów, którzy na zaproszenie Morstina zjechali do jego rodzinnego majątku w Pławowicach, by dyskutować o sztuce. Poprzez źródło w autentycznym zdarzeniu towarzyskim, porównywano komedię Morstina do „Wesela”. Podobnie jak u Wyspiańskiego nie jest to jednak wyłącznie plotkarski zapis z imprezy artystów. To przede wszystkim refleksja nad miejscem poezji w życiu społecznym, relacją literatury z polityką i rolą twórców w życiu publicznym.
„Rzeczpospolita poetów”
Ludwik Hieronim Morstin
adaptacja: Iwona Rusek
reżyseria: Jerzy Machowski
obsada: Piotr Bajtlik, Sebastian Pawlak, Grzegorz Przybył, Lidia Sadowa, Paweł Szczesny, Anna Szymańczyk, Philippe Tłokiński, Katarzyna Wajda
Cykl „My z niego wszyscy” jest kontynuacją działań związanych z zeszłoroczną 200. rocznicą publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr.
W cyklu znajdą się teksty polskich dramatów XX-wiecznych, podejmujących wątki romantyczne. Chcielibyśmy, aby czytania te, wraz z towarzyszącymi im rozmowami, stanowiły okazję do przypomnienia oraz rozwinięcia twórczego dialogu z tradycją romantyczną w polskim dramacie i teatrze.
Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski