Instytut Teatralny zaprasza 27 października o godz. 18:00 na pokaz etiud „Dożywocie” i „Damy i huzary” przygotowanych pod opieką prof. Jarosława Kiliana w ramach cyklu „Fredro poszukiwany”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
„Fredro poszukiwany” to cykl otwartych prezentacji warsztatowych studentów Akademii Teatralnej w Warszawie, podczas których widzowie mają możliwość obejrzeć fragmenty praktycznych egzaminów aktorskich i reżyserskich skupionych wokół materiału sztuk fredrowskich. Zarówno uczestnicy, jak i obserwatorzy mogą także wziąć udział w towarzyszącej prezentacjom debacie poszukującej źródeł siły i uniwersalności Fredrowskiego komizmu.
Po pokazach rozmowę ze studentami poprowadzi prof. Jarosław Kilian.
Partnerem wydarzenia jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
„Dożywocie”
Dożywocie to rodzaj umowy cywilno-prawnej z czasów współczesnych Fredrze. Owe dożywocie można było nabyć za odpowiednio dużą kwotę w zamian za dożywotnio wypłacaną rentę od tego, u którego dożywocie się wykupiło. Dlatego też temu, kto takie dożywocie nabył zależało, aby delikwent żył jak najdłużej i jak najdłużej wypłacał rentę temu, kto jego dożywocie zakupił.
Aleksander Fredro w swojej sztuce o enigmatycznym już dziś tytule „Dożywocie” naszkicował grubą kreską kilka sylwetek ówczesnych mu ludzi. Szlachcic Orgon, lichwiarz Łatka, młody utrajcusz Leon i piękna, ale jakże sprytna Rózia. Intryga, pieniądze, miłość a to wszystko okraszone epokowym konwenansem.
Reżyserka w swojej etiudzie ukazuje, że „Dożywocie” to opowieść o ludziach, którym wydaje się, że kochają życie, a tak naprawdę kochają jedynie pieniądze.
reżyseria: Magdalena Milczarska
asystentka reżysera: Antonina Dobrowolska
scenografia/kostiumy: Alicja Siemko, Maria Wierzbicka, Katarzyna Krzemińska
dobór muzyki: Magdalena Milczarska
oświetlenie: Mirek Rupp, Ryszard Runo
pomoc techniczna: Krzysztof Iwański, Sławek Niesłuchowski
obsada: Kuba Cendrowski (Leon), Tomasz Obiński (Łatka), Karolina Klich (Rózia), Marek Zawadzki (Orgon)
„Damy i huzary”
W błogim półśnie, koronkach i bieliznach trzy kobiety rozpływają się w marzeniach, rozsiewają śmiech, a ich kobiecość nabiera rozkosznej niewinności. Intruz doda męski pierwiastek do czułego rozleniwienia i zachwieje równowagą tego małego, harmonijnego świata.
reżyseria: Paulina Staniaszek
scenografia: Ewa Bilska, Maria Oleksiak, Hanna Orszulik
konsultacje choreograficzne: Alisa Makarenko
obsada: Kaja Kozłowska-Żygadło, Maria Kresa, Klementyna Lamort de Gail, Jakub Snochowski