Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zapraszają do Domu Literatury w Warszawie na cykl „Czytania nowego dramatu”. Inauguracja cyklu 13 września o godz. 19:00. Wstęp wolny.
„Czytania nowego dramatu” to cykl czytań scenicznych nowego polskiego dramatu w Domu Literatury w Warszawie organizowany przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Dwa razy w miesiącu – od września do grudnia 2023 roku – w wykonaniu aktorów i reżyserów będą przedstawiane w formie czytań performatywnych oraz przy stoliku nowe teksty dramatyczne: Anny Bernat, Krzysztofa Beśki, Pawła Bitki Zapendowskiego, Jacka Inglota, Moniki Milewskiej, Ewy Nawój, Grzegorza Walczaka i Zbigniewa Zbikowskiego.
Wydarzenie jest okazją do prezentacji tekstów oryginalnie napisanych na scenę lub dla radia, tych najnowszych i powstałych wcześniej, których potencjał nie został dotąd wykorzystany. W realizacji czytań SPP współpracuje ze Związkiem Artystów Scen Polskich. Celem czytań jest wzmocnienie środowiska dramatopisarskiego i obecności dramaturgii współczesnej w pejzażu polskiej kultury. Zainteresowanie wartością literacką tekstu oraz podtrzymanie zawodowej rangi dramatopisarzy. Dobra literatura to często jeden z fundamentów dobrego spektaklu. Projekt jest odpowiedzią na negatywną tendencję rozluźniania się tak ważnych w przeszłości relacji pomiędzy dramatopisarzami a scenami teatralnymi.
Czytania są przede wszystkim kierowane do osób mających wpływ na repertuar w polskim teatrze: reżyserów, dyrektorów, aktorów i wydawców oraz do wszystkich fanów teatru i dramaturgii.
Miejsce: Dom Literatury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89)
HARMONOGRAM
13 września, godz. 19:00 | Jacek Inglot, „Kobiety z Breslau”
występują: Ewa Domańska, Irmina Liszkowska
reżyseria: Anna Skuratowicz
Bohaterkami tej dylogii monodramatycznej są matka i córka, Netta i Renate Mueller, niemieckie mieszkanki Breslau, który w 1945 roku stał się polskim Wrocławiem. Poznajemy je w momencie wysiedlenia, gdy wspominają swoje życie, epokę hitleryzmu i wojnę, która zburzyła ich dotychczasową egzystencję. Obie czują się ofiarami historycznej tragedii. W drodze do Niemiec zastanawiają się, jak do niej doszło i kto za nią odpowiada. Jaki mają udział w zbiorowej winie narodu. Opowieść o dwóch kobietach, które dostały się w młyn historii i płacą za to gorzką cenę.
26 września, godz. 19:00 | Grzegorz Walczak, „Humanista czyli Mord z cytatami”
występują: Henryk Talar, Barbara Dziekan, Joanna Górniak, Andrzej Niemirski, Katarzyna Kozak, Grzegorz Mrówczyński, Grzegorz Walczak
reżyseria: Grzegorz Mrówczyński
W audycji radiowej „Nocne Polaków rozmowy” pojawia się tajemniczy Homer – erudyta, znawca literatury, przedstawiający się jako obrońca tych, którym się nie powiodło, niesprawiedliwie wykluczonych. Szybko „uwodzi” słuchaczy, Redaktorkę i zaproszoną do studia Panią Psycholog. Z czasem usiłuje zawładnąć duszami pokrzywdzonych i osądzić winnych. Terrorystyczny akt wisi w powietrzu. Do końca nie wiadomo, na ile zarzucona przez Humanistę misterna sieć to gra niespełnionego literata, a na ile szaleńca, który naprawdę gotów jest wysadzić radiostację.
18 października, godz. 19:00 |
Ewa Nawój, „Gabinet terapii krótkoterminowej” (słuchowisko radiowe)
występują: Joanna Derengowska, Ewa Kabsa, Bartosz Martyna, Krzysztof Nowik
reżyseria: Krzysztof Nowik
Rzecz o pułapkach psychoterapii – a ściślej pewnego trendu, w ramach którego psychoterapeuta stosuje metody tyleż modne, co nieetyczne. Mężczyzna i kobieta korzystają, nie wiedząc o tym, z rad tej samej osoby. A pracują – taki traf – w tej samej firmie. O konfliktach w pracy i o sytuacji osobistej opowiadają w Gabinecie. Stosując wskazówki psychoterapeuty, zwracają się przeciwko sobie. Sztuka w sposób prześmiewczy i nieco przerysowany demaskuje niepokojące – i niestety prawdziwe – zjawisko.
Anna Bernat „Kiedy przesadza się stare drzewa” (jednoaktówka)
występują: Joanna Derengowska, Ewa Kabsa, Stanisław Biczysko, Michał Breitenwald, Bartosz Martyna, Krzysztof Nowik
reżyseria: Krzysztof Nowik
Jest to niezwykłe spotkanie emerytowanych artystów w starym ogrodzie Domu Aktora Seniora. Spotykają się postacie ze świata sztuki, które przeszły tzw. smugę cienia. Prowadzą rozmowy pełne znaczeń, poruszające wyobraźnię. Sprawiają, że trafiamy do świata, w którym czas zyskuje inny wymiar. Mimo że płynie i przybliża do kresu, to jednocześnie zdaje się stać w miejscu, utrwalając istniejący porządek rzeczy – trwanie bez szansy na powtórkę z życia. Nie ma pytań o to, co dalej. Jest dziś, tu i teraz.
24 października, godz. 19:00 | Paweł Bitka Zapendowski, „Noc Trakla”
występują: Krzysztof Oleksyn, Małgorzata Rydzyńska, Janusz R. Nowicki
reżyseria: Igor Gorzkowski
Rodzeństwo: poeta Georg i pianistka Margareta Trakl buntują się przeciw hipokryzji społeczeństwa i życiu, jakie ono im narzuca, presji zarabiania, wyścigowi szczurów, normom religijnym, nie pasującym do ich potrzeb. Ze swoim buntem czują się bezradni. Doktor psychiatrii ze szpitala w Krakowie chce pomóc Georgowi, który zdezerterował z frontu. Niestety, niewiele może, gdyż trwa wojna, a psychoterapia jest w powijakach. Wnuk doktora, piętnastoletni Jasiek, ucieka z domu i przyłącza się do niepodległościowego czynu.
15 listopada 2023, godz. 19:00 | Krzysztof Beśka „Podchodzę do okna”
występują: Kamila Kuboth, Monika Kwiatkowska, Agata Pruchniewska, Jakub Świderski
reżyseria: Tomasz Cyz
W dużym mieście zostaje uruchomione tzw. okno życia, gdzie matka, która dopiero co urodziła dziecko, może je bezpiecznie zostawić. Chwilę potem u sióstr zakonnych, gdzie znajduje się okno życia, odzywa się alarmowy dzwonek. W chwili, gdy dochodzi do spotkania trzech kobiet, alarm jednak zawodzi, co staje się okazją do rozmowy, wymiany poglądów, a nawet konfrontacji. Dlaczego się tam znalazły, która z nich zostawiła dziecko i dlaczego, a może żadna z nich?