Instytut Teatralny zaprasza 3 czerwca o godz. 17:00 na wykład Jakuba Certowicza „Odbicie kreacji. Czy fotografia architektury ma coś wspólnego z fotografią teatralną?”. Wstęp wolny.
Podczas wykładu porozmawiamy o tym, jakie miejsce zajmuje fotograf i aparat w fotografii architektury, o estetycznych i technicznych aspektach fotografowania przestrzeni, a także o środkach wyrazu potrzebnych do opowiedzenia historii o przestrzeni sceny i upływie czasu spektaklu.
– Jakub Certowicz
Do trwającej IX edycji Konkursu Fotografii Teatralnej można zgłaszać prace w trzech kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A), czyli pojedynczą fotografię ukazującą zarówno przedstawienie teatralne, pracę nad nim, jak i inne sceny związane z polskim życiem teatralnym, odznaczające się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi; „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia” (kategoria B), którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2021/2022, a także sekwencję maksymalnie trzech zdjęć „architektury teatralnej” (kategoria C), prezentującą z zewnątrz wybrany budynek teatralny (użytkowany lub nie) albo przestrzeń zaadaptowaną, służącą współcześnie prezentacji wydarzeń teatralnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Do Konkursu należy przesłać prace wykonane między 1 września 2022 a 31 sierpnia 2023.
Jakub Certowicz
Urodził się i uczył w Warszawie, mieszka w teatrze w Karkonoszach. Specjalizuje się w fotografii architektury. Założyciel i współtwórca bloga okołofotograficznego Niebo na Betonie. Autor cyklów fotograficznych, które prezentowane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych: Pustosz 2008, Zamieszkałbym w Brzegu 2009, Ponad Dachami Wrocławia 2012, Zachłonność – Warszawa w Budowie 2013, Świat – Warszawa w Budowie 2015, Inwentarz 2016, Patchwork 2016, Lwów 2016, Tango na 16 metrach kwadratowych 2018, Przestrzeń Elementarna 2021, Expo – Landscspes of Leisure 2021. Współpracuje na stałe przy dokumentacjach fotograficznych i projektach artystycznych z Nowym Teatrem, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Warszawy, Muzeum Architektury i Zachętą. Publikuje w prawie wszystkich znaczących europejskich czasopismach traktujących o architekturze i dokumentuje na potrzeby biur architektonicznych większość ważnych realizacji powstających w Polsce.