Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Agencja Dramatu i Teatru ADiT oraz Goethe-Institut Warschau zapraszają 9 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone antologii sztuk Mariusa von Mayenburga „Eldorada” w przekładach Karoliny Bikont. Wstęp wolny.
Każdy bohater Mayenburga goni za swoim Eldorado, tracąc po drodze wszystko, co miało w jego życiu znaczenie. Ostatnią fantasmagorią ludzkości jest planeta Mars. Tam też nie uda się dotrzeć, bo my, ludzie, mamy w naszym kodzie zapisaną samozagładę, ile byśmy nie medytowali, ile byśmy pokojowych wegańskich superfoodsów nie zeżarli, i tak się nie wyzwolimy z roli, jaką we wszechświecie gra człowiek. W „Eldorado” Aschenbrenner wyraża nadzieję, że kiedyś ludzkość odbuduje się na czerwonej planecie. W „Turyście” wakacje to tylko przeniesienie koszmaru codzienności w dzikie realia pola biwakowego. „Konsternacja” pokazuje, co się dzieje, kiedy mieszają nam się poziomy rzeczywistości. Ucieczkę w sztukę ośmiesza cyniczny, choć wybitnie inteligentny Haulupa w „Sztuce plastiku”. Po „Bumie” nie ma już wątpliwości, kto rządzi światem. W „Marsie” wraca wiara, ale wiara jest matką głupich.
– Karolina Bikont, tłumaczka
W sztukach Mayenburga widać wyraźną tendencję restytucji dramatu społecznego. Poruszają one palące problemy współczesnego egoistycznego, konsumpcyjnego i nasyconego agresją świata, dając szczególnie wgląd w często dramatyczne realia życia młodego pokolenia. Jako jeden z nielicznych tworzących obecnie dramatopisarzy niemieckojęzycznych sięga Mayenburg również po tematykę historyczną, stawiając przy tym ważkie pytania o pamięć, odpowiedzialność i tożsamość. Choć dramatopisarz nie unika w swoich tekstach wyrafinowanych eksperymentów formalnych, zachowuje tradycyjną dramatyczną strukturę, dystansując się tym samym od wszechobecnej dziś estetyki postdramatycznej.
– prof. Artur Pełka, fragment wstępu do „Eldorad”
Rozmowę z tłumaczką Karoliną Bikont i autorem wstępu prof. Arturem Pełką poprowadzi dr Agnieszka Jezierska-Wiśniewska z Instytutu Germanistyki UW. Fragmenty książki przeczyta Adam Woronowicz. Na wydarzenie jest wstęp wolny.
Książka powstała przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie.