Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 21 kwietnia o godz. 17:00 na wykład Tadeusza Kornasia pt. „Parateatr – Para-ra-ra”. Jest to kolejne spotkanie w ramach cyklu „PRL: teatr studencki i inny”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Jerzy Grotowski i jego Teatr Laboratorium był od lat 60. istotnym punktem odniesienia dla ruchu teatrów studenckich. W 1970 roku Grotowski rozpoczął nowy etap swoich prac – parateatr. Stwierdził wówczas, że umiera już to, co oznaczają niektóre terminy sceniczne. Do takich umierających słów zaliczył: „spektakl, przedstawienie, teatr, widza”. Najważniejsze miało stać się teraz „Święto” – prawdziwe międzyludzkie spotkanie. W parateatrze nie było już podziału na aktorów i widzów, lecz wszyscy byli działającymi – tworzyli razem „kulturę czynną”.
Większość teatrów studenckich w tamtych latach bardzo mocno kładła natomiast nacisk na tworzenie teatru społecznie zaangażowanego, komentującego polityczną sytuację, niezgadzającego się na ograniczanie przez państwo obszarów wolności. Wymowa spektakli studenckich w końcu dekady lat 70. mocno się zradykalizowała.
Tymczasem Grotowski zaproponował realną pokusę odcięcia się od polityki, kultywowania „Święta” poza kanonami obowiązujących nawyków społecznych. Jak się okazało, niekiedy możliwe było połączenie tych biegunów. Lecz równie często pojawiał się fundamentalny spór między zwolennikami „kultury czynnej” a zaangażowanymi społecznie grupami teatrów studenckich.
Lech Raczak, lider Teatru Ósmego Dnia napisał w końcu dekady głośny tekst zatytułowany „Para-ra-ra”, polemizujący z parateatrem jako ideą, zarzucając Grotowskiemu i grupom oraz osobom, które zafascynował ten nurt, „strach przed konfrontacją z obcą, zewnętrzną rzeczywistością”. Jego zdaniem, parateatr zamiast swobody twórczej najczęściej proponował powielanie stereotypów zachowań i ucieczkę od odpowiedzialności.
Podczas wykładu – który odbędzie się 21 kwietnia o godz. 17:00 w Instytucie Teatralnym – prof. Tadeusz Kornaś przedstawi założenia i historię parateatru w Teatrze Laboratorium, a także opowie o polemicznym nastawieniu niektórych grup studenckich.
Bezpłatne zaproszenia na wykład dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Harmonogram wykładów
3.02 | Czas odwilży. STS, Bim-Bom i inni
3.03 | Nowa dramaturgia, nowa poezja, nowa wizualność… mała stabilizacja
31.03 | Wokół polskiej „kontrkultury” – przełom lat 70.
21.04 | Parateatr – Para-ra-ra
23.06 | Festiwale, festiwale…
22.09 | Zawodowcy!? Teatr Ósmego Dnia, Akademia Ruchu, Teatr STU i inni
20.10 | Kultura poza centrum – Gardzienice, Węgajty i inne ośrodki
10.11 | Karnawał i wojna – teatr studencki w okresie „Solidarności” i po stanie wojennym
15.12 | „Śmierć na raty” – teatr studencki a zmierzch PRL