PL
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w dniach 18-20 listopada na międzynarodową konferencję naukową „Wojtyła-Grotowski &. Religijny horyzont nowoczesnego teatru i dramatu w Polsce i na świecie”. Bezpłatne zaproszenia na konferencję oraz bilety na spektakl Teatru CHOREA w ramach konferencji dostępne są na stronie internetowej IT oraz w serwisie GoOut.net.
W roku 2020 przypadła setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II – świętego, teologa i filozofa, polityka i patrioty, a wreszcie, u zarania swojego duchowego rozwoju – artysty. Zaplanowana na rok jubileuszowy międzynarodowa konferencja nie mogła się odbyć na żywo ze względu na pandemię COVID-19. Tym bardziej cieszymy się, że w tym roku możemy wykorzystać tę szczególną rocznicę, aby w osobie artysty-kapłana dostrzec symptom i symbol ważnego dla polskiej kultury zjawiska – szeroko pojętych związków nowoczesnego teatru polskiego z religią: z chrześcijaństwem i z katolicyzmem, z innymi religiami, ale też z post-sekularyzmem i post-religijnością oraz różnorodnymi praktykami duchowymi.
W tym kontekście nie sposób nie pomyśleć o innej osobie, równie symbolicznej i symptomatycznej, stojącej zarazem obok i naprzeciw Wojtyły, jako dramaturga, performera i teoretyka, czyli o Jerzym Grotowskim, wybitnym reformatorze teatru światowego, którego twórcza wyobraźnia wywodzi się wszak w przeważającej mierze z tych samych – polskich, romantycznych i chrześcijańskich – inspiracji.
Jednak przestrzeń duchowa, która rozciąga się pomiędzy Wojtyłą a Grotowskim, nie zamyka się w granicach wyznaczonych przez te dwa nazwiska. Tytuł konferencji wyraża zatem wolę poszerzenia pola zainteresowań oraz nadzieję na przekroczenie granic: estetycznych, językowych, kulturowych. W haśle „Wojtyła-Grotowski &” zawiera się pytanie o dalsze losy źródłowych treści polskiego teatru we współczesnych realizacjach scenicznych i w nowych dramatach oraz w konfrontacji z dokonaniami twórców z innych krajów.
Pomysłodawcą i kuratorem konferencji jest Artur Grabowski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dramatopisarz i teoretyk dramatu. W obradach i debatach, prowadzonych jednocześnie w trybie stacjonarnym i zdalnym, weźmie udział blisko 40 uczestników z Polski, z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz znawców twórczości obu patronów konferencji, udział wezmą w niej również badacze teatru i dramatu tworzonego w kręgu religijnej lub parareligijnej tematyki. Będziemy mówić o sztuce aktorskiej i o formach inscenizacji, o performatyce i symbolice tekstu scenicznego oraz o filozoficznych i teologicznych kontekstach teatru.
Konferencji towarzyszyć będą warsztaty, nawiązujące do „teatru esencji”, do scenicznych form „ubogich”, inspirowanych metodami pracy ze słowem i z ruchem. Ich celem jest odsłonięcie i praktyczne zbadanie twórczej kontynuacji tego nurtu w teatrze współczesnym, a rezultat namysłu i konkretnej pracy współczesnych performerów nad tekstami obu patronów konferencji zostanie zaprezentowany na wieczornych pokazach.
W ramach konferencji – 21 listopada o godz. 19:00 w sali Instytutu – odbędzie się także pokaz spektaklu Teatru CHOREA „ja, bóg”, kameralnej opowieści o najważniejszej drodze poszukiwań Grotowskiego w teatrze i w życiu, dotykającej jego najbardziej duchowych pytań – o istnienie/nieistnienie boga.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.
(Przeczytaj więcej na ten temat)