Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w dniach 29 września – 3 października 2021 roku na przegląd zwycięskich projektów VI edycji programu „Placówka”, którym od pięciu lat wspieramy prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze. Bilety na pokazy premierowe w cenie 15 zł dostępne są na naszej stronie internetowej, za pośrednictwem oficjalnych kanałów IT w mediach społecznościowych oraz w serwisie GoOut.net.
Z powodu pandemii inne były ostatnie sezony teatralne, dlatego inny jest też finał tegorocznej odsłony pokazów w ramach „Placówki” Instytutu Teatralnego. Po raz pierwszy w ramach jednej edycji programu zrealizowane zostały aż cztery projekty. Uznaliśmy, że w trudnym dla polskiej sceny i jej twórców czasie jeszcze bardziej niż zwykle liczy się możliwość działania w warunkach bezpiecznych dla pracy artystycznej, badawczej, społecznej.
Eksperyment, nowy język teatralny, projekty poszukujące
Podczas Przeglądu, na który zapraszamy od 29 września do 3 października, zobaczyć będzie można: „Trzynasty znak” Lukáša Jiřički i Jacka Sienkiewicza, „Vortex” Pawła Sakowicza, „Zostałam sceną” Moniki Reks / Coma Ni Cres oraz „Spektakle, których nie zrobiłam” Uli Kijak. Zwycięskie projekty wybrała komisja złożona z kierowników oraz przedstawicieli działów merytorycznych Instytutu Teatralnego. Rozstrzygnięcie programu poprzedziły trzy etapy konkursowe – etap preselekcji eksplikacji, rozmowy z twórcami projektów zakwalifikowanych do finału oraz etap inkubacji.
Projekt „Trzynasty znak” koncentruje się na opracowaniu spuścizny artystycznej czeskiego malarza, pisarza, drzeworytnika i grafika Josefa Váchala. Reżyser Lukáš Jiřička i muzyk Jacek Sienkiewicz postanowili skupić się na pracy marginalnej Váchala – artystycznych ingerencjach w publikowane książki swoich ulubionych autorów, których teozoficzne, spirytystyczne teksty uzupełniał własnymi artystycznymi i werbalnymi komentarzami. „VORTEX” Pawła Sakowicza to instalacja dźwiękowo-choreograficzna, w której ciało funkcjonuje jako materia do słuchania i w której tańca doświadcza się na poziomie audialnym. Reżyserka i pomysłodawczyni projektu „Spektakle, których nie zrobiłam” Ula Kijak próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania: „dlaczego tak wiele spektakli nigdy nie powstaje? Dlaczego twórczynie i twórcy rezygnują ze swoich pomysłów? Jak przedstawić teatralne dzieło, którego nie było i nie ma?”. Natomiast Monika Reks i Coma Ni Cres zapraszają na pokaz czerni, spektakl bez słów („Zostałam sceną”), podczas którego wszystko jest czarne – a jednak coś widać.
Postępy w realizacji projektów oraz ich dokumentację można na bieżąco śledzić na – prowadzonym przez twórców – blogu www.placowkateatru.pl oraz fanpage’u FB.
HARMONOGRAM PRZEGLĄDU | 29 września – 3 października 2021
29 września 2021, godz. 19:00
„Trzynasty znak”
Reżyseria: Lukáš Jiřička
Muzyka: Jacek Sienkiewicz
Obsada: Klara Bielawka, Mirosław Zbrojewicz, Antoni Beksiak
Czas trwania: 60 minut
30 września 2021, od godz. 12:00 do 22:00
„VORTEX”
Koncepcja i choreografia: Paweł Sakowicz
Tekst i dramaturgia: Anka Herbut
Dźwięk i dramaturgia dźwięku: Justyna Stasiowska
Głos: Jan Dravnel, Anka Herbut, Karolina Kraczkowska, Bartosz Ostrowski, Ola Rudnicka, Paweł Sakowicz, Justyna Stasiowska
Czas trwania sekwencji: 50 minut
W przestrzeni może jednocześnie przebywać do 10 osób
2 października 2021, godz. 19:00
„Spektakle, których nie zrobiłam”
Pomysł i reżyseria: Ula Kijak
Wykonanie: Ula Kijak, zaproszone gościnie i goście, widzki i widzowie, ze specjalnym udziałem Wandy Wasilewskiej
Czas trwania: 30-120 minut, w zależności od liczby osób
Wydarzenie jest częścią procesu badawczego – całość będzie rejestrowana
3 października 2021, godz. 17:00 i 20:00
„Zostałam sceną”
Pomysł, scenografia, reżyseria i wykonanie: Monika Reks / Coma Ni Cres
Czas trwania: 45 min
Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane zakupy oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.