Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchamia II cykl programu bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów mierzących się ze skutkami pandemii COVID-19. Psycholożki i terapeutki zaproszone do współpracy będą nadal świadczyć pomoc w formule online. Osoby, które odczuwają potrzebę takiego wsparcia, zapraszamy do przesłania zgłoszeń na adres pomoc@instytut-teatralny.pl
I cykl programu trwał od 18 stycznia do 9 kwietnia. W tym czasie odbyło się 165 spotkań, a pomoc otrzymało ponad 50 osób, które deklarowały, że pandemia COVID-19 w negatywny sposób wpłynęła na ich zdrowie i komfort psychiczny.
Choć wszyscy mamy nadzieję, że sytuacja, z którą się dziś mierzymy będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach ulegała odczuwalnej poprawie, to jednak pozostajemy świadomi, że może ona nadal pozostawiać ślad i zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, lęku, depresji czy bezsenności. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu II cyklu programu, który potrwa od 4 maja do końca sierpnia 2021.
Pomoc psychologiczna jest bezpłatna i udzielana online za pośrednictwem komunikatora ZOOM. Komfort osób, które zdecydują się wysłać swoje zgłoszenie jest dla nas najważniejszy, dlatego deklarujemy dołożenie wszelkich starań, aby zapewnić Państwu bezpieczne warunki do pracy, w tym pełną anonimowość.
Każda osoba objęta wsparciem może wziąć udział maksymalnie w trzech sesjach. Spotkania z psycholożkami trwają 45-minut.
Udział w sesji pomocy psychologicznej jest możliwy po wcześniejszym zapisaniu się i zarezerwowaniu spotkania. Zapisy prowadzone są pod adresem: pomoc@instytut-teatralny.pl przez cały czas trwania cyklu. To istotna zmiana w porównaniu z pierwszą odsłoną naszego programu. Zapisując się na spotkanie, należy zaakceptować regulamin oraz wypełnić otrzymany formularz, który będzie podstawą do ustalenia terminu konsultacji.
Program bezpłatnej pomocy psychologicznej jest naszą odpowiedzią na potrzeby środowiska teatralnego, zgłaszane między innymi przez przedstawicieli związków i stowarzyszeń zawodowych podczas posiedzeń Zespołu Eksperckiego przy Instytucie Teatralnym. Wpisuje się on także w inne, podejmowane przez Instytut inicjatywy mające na celu wsparcie twórców oraz pracowników wykonujących zawody związane z działalnością teatralną w problemach związanych z kryzysem pandemii.
Pomocy psychologicznej udzielać będą:
dr Agnieszka Rosińska, psycholog kliniczna, psycholog zdrowia, psychoterapeutka;
Anna Szapert, doktorantka na Uniwersytecie SWPS, terapeutka, trenerka, edukatorka;
Agnieszka Wierzejska, psycholog, terapeuta, dyplomowany logopeda.