Tylko do 15 kwietnia (czwartek) czekamy na zgłoszenia projektów i działań teatralnych zrealizowanych online, które powalczą o nagrody w nowym konkursie Instytutu Teatralnego – DIG IT. Jego uczestnikami mogą być zarówno teatry jak i organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, artystki i artyści freelancerzy oraz przedsiębiorcy. Zwycięskie projekty poznamy do 31 maja.
Celem Konkursu DIG IT jest wyróżnienie spektakli oraz wydarzeń online zrealizowanych w czasie pandemii COVID-19, które wniosły nową jakość do polskiego życia teatralnego, a ich twórcy proponowali oryginalny, ciekawy sposób kontaktu i komunikacji z widzem.
W pierwszej edycji konkursu DIG IT nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: najlepszy spektakl premierowy (przedstawienia przygotowane i zrealizowane specjalnie z myślą o ich prezentacji w internecie), najlepsze słuchowisko (powstałe poza rozgłośnią radiową), najlepszy inny projekt teatralny (przedsięwzięcia o artystycznym lub edukacyjnym charakterze – np. seriale teatralne, czytania performatywne, warsztaty – przygotowane oryginalnie w formule online), najlepsze wydarzenie teatralne przeniesione do internetu (projekty – w tym konferencje i festiwale – przygotowane pierwotnie w formie stacjonarnej, a zaadaptowane do warunków i potrzeb online).
W konkursie mogą zostać zgłoszone przedsięwzięcia teatralne zrealizowane online w okresie od 12 marca 2020, czyli od dnia pierwszego zawieszenia działalności instytucji kultury, do 31 marca 2021. Zwycięski projekt w każdej kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys zł brutto.
Zgłoszenia online oraz pocztą tradycyjną należy składać tylko do najbliższego czwartku (15 kwietnia 2021). Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno teatry (w tym sceny narodowe oraz samorządowe) i organizacje pozarządowe, jak również grupy nieformalne, artystki i artyści freelancerzy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną i organizacyjną wydarzeń w zakresie teatru. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną propozycję w danej kategorii.
Zwycięskie projekty poznamy do 31 maja, a wybierze je pięcioosobowe jury, w którego skład wejdą przedstawicielki i przedstawiciele środowisk twórczych.
Konkurs jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.