3 listopada o godz. 18.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza zapraszają na spotkanie z cyklu KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcone obecności teatru i dramatu rosyjskiego w polskiej kulturze. Punktem wyjścia do dyskusji będzie zbiór tekstów Jerzego Koeniga zebranych w tomie „Rosjanie”, a współwydanych przez Wydawnictwo Instytutu Teatralnego, Akademię Teatralną i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu. Spotkanie odbędzie się w formie online.
O „Rosjanach” porozmawiają byli studenci profesora Koeniga i absolwenci wydziału Wiedzy o Teatrze AT – Paweł Płoski, autor wyboru i redaktor tomu oraz Anna Hausner, kierowniczka Biblioteki i Czytelni Instytutu Teatralnego. Kameralna forma spotkania podyktowana jest sytuacją epidemiczną. Do rozmowy na temat polskiej recepcji rosyjskiego dramatu powrócimy – w szerszym składzie – gdy pozwolą na to okoliczności.
__________
Gogol. Ostrowski. Czechow. Stanisławski. Meyerhold. Wachtangow. Tairow. Także Eisenstein. Także Łunaczarski. Ten krąg wybitnych ludzi teatru rosyjskiego stanowi dla Jerzego Koeniga punkt wyjścia do rozważań, które od kwestii sztuki prowadzą ku sprawom historii, społeczeństwa, polityki. Jerzy Koenig kilkukrotnie przymierzał się do napisania książki o teatrze rosyjskim. Wśród przyjaciół i studentów przez wiele lat mówiło się o jego mitycznej książce o Meyerholdzie. Nic z tych planów i rozmów nie wyszło. Zamiast tamtej książki jest teraz zbiór tekstów rozproszonych dotychczas po książkach i czasopismach. Koenig napisał jednak dość, by zbudować barwną i spójną opowieść o wczoraj i przedwczoraj teatru rosyjskiego.