21 maja 2020
25 maja rozpoczynamy w Instytucie Teatralnym program warsztatów online C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT. Będą to różnorodne zajęcia ze świadomości ciała i ruchu, podzielone na 14 tygodniowych bloków-tematów – od Pilatesu i języka GaGa, po praktyki dotyku w czasach zarazy i rozwijanie struktur mikro-improwizacji. Warsztaty są bezpłatne (obowiązują zapisy), a adresujemy je aktorów, tancerzy, performerów i wszystkich, którym bliskie są pojęcia ruchu i ciała.
Projekt C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT powstawał w trudnym dla wszystkich czasie. Wspólnie z 14 choreografami i choreografkami uznaliśmy, że – choć nie możemy być blisko siebie w sali Instytutu Teatralnego – to możemy być blisko, ruszać się i rozwijać w przestrzeni online.
Zależało nam na tym, aby stworzyć program, który z jednej strony będzie wspierał środowisko choreograficzno-taneczne i aktorskie – pozbawione dziś możliwości szerszego działania, pracy – a z drugiej w taki sposób opracować tematy zajęć, aby zachęcały do udziału wszystkich, których obecny „bezruch” – tylko i aż – męczy.
Innym ważnym aspektem programu jest wspólnotowość i różnorodność, dlatego do współpracy zaprosiliśmy artystów z różnych miast i reprezentujących odmienne dziedziny choreograficznej i tanecznej działalności. Poprowadzą oni warsztaty, w których spotkają się dotyk, myśl, dźwięk, oddech, obraz, przestrzeń, głos, intuicja, ekspresja, równowaga i eksperyment. Wśród rozwijanych zagadnień znajdą Państwo zatem Pilates, Qigong (ćwiczenia dotyczące kontrolowania energii życiowej), czy język GaGa, ale także tematy dotyczące relacji między ruchem a słowem w przestrzeni online, ćwiczenia wyobraźni ruchowej oraz improwizacji.
C I A Ł O P R Z E S T R Z E Ń IT zaczniemy już w najbliższy poniedziałek od praktyki „Free the dance”, a zajęcia poprowadzi Małgorzata Haduch. Będziemy spotykać się na platformie ZOOM dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki w godzinach 10:00-12:00 – aż do końca sierpnia. Nowy sezon mamy zamiar przywitać nową formą zajęć.
Warsztaty są bezpłatne, ale należy pobrać na nie zaproszenia (za pośrednictwem naszej strony internetowej lub przez platformę GoOut.net). Obowiązuje limit miejsc (30). Wejściówki wyślemy drogą mailową (w przypadku braku możliwości uczestniczenia w wydarzeniu, uprzejmie prosimy o kliknięcie anuluj rezerwację w e-mailu z zaproszeniem). Link do wydarzenia na Zoomie będziemy wysyłać najpóźniej 30 minut przed wydarzeniem.
Poniżej skrócony harmonogram zajęć. Więcej informacji o poszczególnych warsztatach oraz prowadzących znajduje się w naszym kalendarium.