Ruszyły 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne, czyli przegląd najciekawszych teatralnych realizacji klasycznych tekstów, które zostały zaprezentowane w minionym sezonie. Festiwal, będący jednocześnie finałem IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego jurorskiej ocenie poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów.
Beniowski. Ballada bez bohatera z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), Ferdydurke z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), Garbus z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor), Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), Śmierć białej pończochy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), Wykład z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk), Zemsta z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner) – to właśnie spektakle wybrane spośród 38 zgłoszeń, z którymi zapoznała się Komisja Artystyczna Konkursu Klasyka Żywa.
Laureatów Festiwalu, w tym teatr, który otrzyma Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, wyłoni Jury w składzie: Ewelina Pietrowiak (reżyserka), Tadeusz Kornaś (teatrolog), Wojciech Tomczyk (dramatopisarz), Artur Tyszkiewicz (reżyser), Jacek Wakar (krytyk teatralny).
44. Opolskie Konfrontacje Teatralne / Klasyka Żywa potrwają od 9 do 14 kwietnia. W tym czasie widzowie zobaczą na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków oraz będą mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach i rozmowach z artystami z teatrów z całego kraju.
Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwal jest również okazją do zwiedzania Opola śladami jego teatralnych tajemnic w ramach Spacerownika Teatralnego oraz obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej (organizatorem obu projektów jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego). W Teatrze im. Kochanowskiego zobaczyć można także wystawę plakatów teatralnych 40/250. Plakaty i premiery. Na koniec każdego festiwalowego dnia odbędą się również koncerty muzyki współczesnej.
Oprócz spektakli konkursowych zaprezentowane zostaną trzy przedstawienia dodatkowe: polsko-hiszpańska sztuka Córki Powietrza. Sen Balladyny i Zdziczenie obyczajów pośmiertnych z repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Mały Tygrysek Pietrek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, który otwiera sześciodniowy teatralny maraton.
Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Festiwal dofinansowano ze środków budżetu Województwa Opolskiego oraz ze środków MKIDN.
TERMIN: 9-14 kwietnia 2019MIEJSCE: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opoluhttps://teatropole.pl/44-festiwal-okt/