Od 20 września w Galerii Instytutu Teatralnego prezentowana będzie wystawa Marcin Jarnuszkiewicz. Teatr, poświęcona twórczości zmarłego w 2016 roku scenografa, reżysera i pedagoga.
Marcin Jarnuszkiewicz (ur. 1947) ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jako scenograf debiutował słynną Balladyną Słowackiego w reżyserii Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie w 1974, jednak rozgłos przyniósł mu spektakl Księcia Niezłomnego w Teatrze Polskim w Szczecinie w reżyserii Bohdana Cybulskiego, wystawiony na Zamku Książąt Pomorskich, do którego zaprojektował scenografię i oryginalne kostiumy (1977). Zrealizował kilkadziesiąt scenografii teatralnych (w tym telewizyjnych), jako scenograf współpracował wielokrotnie m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Bohdanem Cybulskim, Andrzejem Wajdą, Maciejem Prusem. Interesował go teatr autorski, wizjonerski, plastyczny a jednocześnie minimalistyczny, egzystencjalny, zadający podstawowe pytania o los człowieka i taki teatr najchętniej tworzył.Fot: Prot Jarnuszkiewicz
Z okazji wernisażu na scenie Instytutu Teatralnego wystawione zostanie autorskie przedstawienie Jarnuszkiewicza (reżyseria i scenografia) Gęś, śmierć i tulipan Wolfa Elbrucha z Teatru Baj w Warszawie. Poza tym pokazane zostaną zdjęcia m.in. ze spektaklu Do Damaszku Augusta Strindberga w Teatrze Szwedzka 2/4, dokumenty, fragmenty zapisów filmowych.
Kuratorzy wystawy – Anna Mieczyńska-Jerominek, Krzysztof Kelm;Kształt plastyczny – Krzysztof Kelm