Od września w warszawskiej Galerii Plenerowej „Przystanek” oglądać można zdjęcia laureatów i finalistów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Na wystawę składa się 30 plansz, na których zaprezentowano zdjęcia ze spektakli – oraz prace nad nimi – powstałe w sezonie 2016/17. Wszystkim fotografiom towarzyszą opisy w języku polskim i angielskim.
Od kwietnia „wędrujące wystawy” finalistów KFT – konkursu organizowanego od 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – odwiedziły już Opole, Jelenią Górę, Toruń, Kraków i Słupsk. Przez cały wrzesień najlepsze teatralne zdjęcia sezonu 2016/17 mogą oglądać mieszkańcy i osoby odwiedzające Warszawę. Miejscem ekspozycji wielkoformatowych prac jest Galeria Plenerowa „Przystanek” Parku im. Stefana Żeromskiego (przy Placu Wilsona; metro: Plac Wilsona).
Wystawa trafiła na warszawski Stary Żoliborz po raz pierwszy. W poprzednich latach warszawiacy mogli oglądać najciekawsze zdjęcia ukazujące polskie życie teatralne w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. W tym roku dyrekcja Łazienek Królewskich, tuż przed grudniowym wernisażem, odmówiła ekspozycji prac.
„Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru. Ukazuje niepowtarzalny moment, emocje, plastykę spektaklu – wszystko to, czego nie sposób wyrazić słowami. To za pomocą fotografii teatr chroni się przed swoją śmiertelnością” – pisała Magda Hueckel, przewodnicząca jury III edycji KFT.
Czy fotografia teatralna to tylko dokumentacja, rzemiosło na usługach innych, czy może jednak samodzielna sztuka? Czy fotograf jest autonomicznym artystą, jeśli uwiecznia dzieła innych twórców? Jak daleko może się posunąć w interpretacji? Co roku Konkurs Fotografii Teatralnej przynosi kolejne argumenty w dyskusji, która pewnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięta.
Do końca września Instytut Teatralny czeka na zgłoszenia w ramach IV edycji Konkursu (fotografie wykonane między 1 września 2017 a 31 sierpnia 2018). Każdy uczestnik (nie tylko artysta-fotografik czy absolwent wyższej szkoły artystycznej, ale także osoba, która fotografowanie teatru traktuje hobbystycznie) może zgłosić prace w dwóch kategoriach: „teatralne zdjęcie sezonu” (kategoria A) – czyli fotografię przedstawiającą spektakl lub pracę nad nim, odznaczającą się szczególnymi walorami artystycznymi i dokumentacyjnymi, mogącymi funkcjonować jako obraz ikoniczny, o wyrazistej wymowie i wyjątkowej jakości estetycznej – oraz „zestaw dokumentacyjny ze spektaklu”, którego premiera odbyła się w sezonie artystycznym 2017/2018 (Kategoria B). Jeden uczestnik może zaproponować max. trzy zestawy (do 10 fotografii w każdym) dokumentujące przedstawienie.
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej organizatora: www.instytut-teatralny.pl. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Fotografii Teatralnej”.
Projekty
KONKURS FOTOGRAFII TEATRALNEJ – III EDYCJA
Konkurs adresowany jest zarówno do artystów-fotografików, absolwentów wyższych szkół artystycznych, jak i amatorów.