Za czym kolejka ta stoi? Po teatr, po teatr, po teatr…
Czy może być jeszcze twardszy dowód na sens i potrzebę istnienia teatru publicznego niż dzisiejsze kolejki przed teatrami? Może. To ekonomiczny algorytm, który potrafi wykazać, że 1 złotówka publicznych pieniędzy przyznana teatrowi jest w stanie wygenerować średnio 3, 36 zł zysku dla regionu, w którym teatr działa! Najbardziej kulturalne, niezależne i egalitarne kolejki na świecie wiją się w dzisiejszy majowy poranek w 39 polskich miastach przed/wokół 100 teatralnych budynków. Świat tego nie widział! Świat to podziwia i zazdrości, że potrafimy tak bardzo cenić swój teatr.
W czwarty Dzień Teatru Publicznego, który jest naszym wspólnym świętem i wyjątkową okazją do rozmowy na wielu poziomach teatralnej wspólnoty, widzom życzymy satysfakcji, ciekawego, emocjonującego i angażującego teatru. Teatrom mądrych i życzliwych organizatorów. Organizatorom dumy i radości z teatrów, które im podlegają oraz – oczywiście – jak najwięcej zysków dla gospodarki z wysokich dotacji, które mogą dla teatru przeznaczyć.
Więcej o badaniach, które Instytut Teatralny inicjuje przy okazji Dni Teatru Publicznego w artykułach, rozmowach i raportach.
Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego
Aktualności
Wizjoner i księgowy
Badanie oddziaływania ekonomicznego kultury | prof. Rafał Kasprzak
Aktualności
Publiczność 2016 – wnioski z raportu, prezentacja [wideo]
Nagranie z prezentacji raportu oraz wnioski z badania publiczności teatrów biorących udział w akcji „Bilet za 400 groszy”.