Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego, nagroda dla zespołu aktorskiego, nagrody za scenografię i choreografię oraz nagroda za reżyserię dla Jana Klaty – „Wesele” bezkonkurencyjnym zwycięzcą 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / „Klasyka Żywa”.
Spośród siedmiu spektakli nominowanych przez Komisję Artystyczną do udziału w 43. OKT/ „Klasyka Żywa” jury w składzie: prof. Barbara Osterloff, Katarzyna Herman, Jan Bończa-Szabłowski, Janusz Opryński, Rafał Węgrzyniak zdecydowało przyznać aż 8 nagród.
Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 50 tysięcy zł trafiła do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej za spektakl „Wesele”.
Nagroda za reżyserię powędrowała do jego reżysera – Jana Klaty, a nagrodę aktorską jury zdecydowało się przyznać całemu zespołowi tego spektaklu.
Docenieni zostali także twórcy scenografii i choreografii „Wesela” – Justyna Łagowska oraz Maćko Prusak.
– Starałem się w tym spektaklu pokazać wielkość tego tekstu, który zawiera nasze małe tragedie. – mówił po pokazie Jan Klata. Anna Dymna dodała: – Ten zespół to największy skarb, jaki spotkałam w życiu. W obecnej sytuacji my żyjemy jeszcze tylko dlatego, że gramy takie przedstawienie. Uwielbiamy grać „Wesele”, ono ma, szczególnie w dzisiejszych czasach, niezwykłą, dziwną energię, a ja mogę coś o tym powiedzieć – grałam wielokrotnie w „Weselu” w różnych epokach. Czujemy wszyscy na scenie niezwykła więź z widownią.
Nagrodę za muzykę do spektaklu „Chłopi” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie otrzymał Jan Duszyński. Wyróżnienie za rolę Jagny w spektaklu „Chłopi” trafiło do Magdaleny Koleśnik.
Jury przyznało także wyróżnienie za twórcze podejście do tekstu niescenicznego w spektaklu „Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy dla Wojciecha Urbańskiego za reżyserię i Elżbiety Chowaniec za adaptację tekstu.
Pełna treść werdyktu na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Jednocześnie poznaliśmy także werdykt Komisji Artystycznej III edycji konkursu „Klasyka Żywa”, która po obejrzeniu 44 inscenizacji dawnych dzieł literatury polskiej zgodnie z regulaminem nominowała spektakle biorące udział w 43. OKT / „Klasyka Żywa” i przyznała swoje nagrody.
Nagrodę Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe ex aequo otrzymali: Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (w koprodukcji z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”) za spektakl „Lampa oliwna” Emila Zegadłowicza i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach za „Porwanie Europy” Jarosława Marka Rymkiewicza. Ponadto Komisja Artystyczna zdecydowała o przyznaniu nagród dodatkowych twórcom przedstawień nie zakwalifikowanych do finału Konkursu.
Nagroda za kreację plastyczną spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Agnieszki Olsten z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu trafiła do Olafa Brzeskiego.
Teonika Rożynek została wyróżniona za muzykę do spektaklu „Listopad” Henryka Rzewuskiego, w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.
Aleksandra Starzyńska otrzymała nagrodę za scenografię do spektaklu „Przygody Pędrka Wyrzutka” Stefana Themersona w reżyserii Ewy Marii Wolskiej z Teatru „Pinokio” w Łodzi.
W głosowaniu jury dziennikarskiego zwyciężyło „Wesele” w reżyserii Jana Klaty. Jury społeczne przyznało swoją nagrodę spektaklowi „Dziady” Teatru Wierszalin z Supraśla. Jury młodych nagrodziło dwa spektakle: „Wesele” Jana Klaty i „Chłopów” Krzysztofa Garbaczewskiego.
Tegorocznym Opolskim Konfrontacjom Teatralnym, będącym jednocześnie finałem trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, towarzyszyło hasło „Moc klasyki”. W ciągu sześciu intensywnych festiwalowych dni zaprezentowano siedem najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej ostatniego sezonu. Do Opola przyjechały inscenizacje z Krakowa, Warszawy, Lublina, Supraśla, Katowic i Kalisza.
Widzowie, którzy w tych dniach odwiedzali teatr i jego okolice, wzięli także udział w licznych imprezach towarzyszących, między innymi: rozmowach z twórcami, koncertach, czy opolskiej edycji ogólnopolskiego projektu Spacerownik Teatralny Instytutu Teatralnego. Festiwal był także okazją do objerzenia wystawy zdjęć III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Nie zabrakło także warsztatów edukacyjnych dla młodzieży.