Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce Katarzyny Kułakowskiej to najnowsza pozycja pod znakiem Innej Sceny – serii wydawniczej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Pragnienie opowiedzenia historii stało się podstawowym impulsem rozpoczęcia badań. Ich celem było opisanie ruchu teatralnej kontrkultury w Polsce z perspektywy doświadczeń jego uczestniczek, a co za tym idzie – przywrócenie pamięci o twórczyniach nieuznawanych dotąd za pierwszoplanowe. Analizie poddałam doświadczenia pięciu wybranych uczestniczek tego ruchu – Ewy Benesz, Anny Zubrzycki, Jolanty Krukowskiej, Ewy Wójciak i Erdmute Sobaszek – zapośredniczone przez ich interpretację, zarówno w postaci prowadzonej przez nie narracji biograficznej, jak i podejmowanej działalności teatralnej.
– Katarzyna Kułakowska, z Prologu
INNA SCENA
Inna Scena to seria wydawnicza Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego poświęcona problematyce ciała, płci i seksualności w teatrze oraz przedstawieniach kulturowych. Książka Katarzyny Kułakowskiej Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce jest trzecią monografią, która ukazuje się w serii.
Dotąd pod znakiem Innej Sceny opublikowano:
Agata Łuksza Glamour, kobiecość, widowisko. Aktorka jako obiekt pożądania (2016)Mateusz Borowski i Małgorzata Sugiera, W pułapce przeciwieństw. Ideologie tożsamości (2012)oraz tomy zbiorowe:Kobiety w historii i współczesności teatru polskiego (2006)Ciało, płeć, pożądanie. Tożsamość seksualna i tożsamość płci w polskim dramacie i teatrze (2008)Konstelacje rodzinne. Obraz rodziny w polskim dramacie i teatrze w perspektywie gender i queer (2009)Koniec męskości. Konstrukcje męskiej tożsamości w polskim dramacie i teatrze w perspektywie gender i queer (2011)