Projekt Malina autorstwa Marty Malikowskiej zwyciężył w III edycji programu „Placówka”. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego sfinansuje prace nad zwycięskim projektem oraz zapewni przestrzeń do poszukiwań artystycznych, co jest podstawowym celem Programu.
Do III edycji programu „Placówka” zgłoszonych zostało 68 eksplikacji, z których 11 znalazło się w finale. Po rozmowach z twórcami Komisja złożona z kierowników działów merytorycznych Instytutu Teatralnego zdecydowała o sfinansowaniu projektu Malina autorstwa Marty Malikowskiej.
W ramach zwycięskiego projektu powstanie interdyscyplinarny spektakl łączący elementy teatru, performansu, koncertu i sesji medytacyjnej. Punktem wyjścia będzie życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika „Hatha-Joga dla wszystkich”, a zarazem aktorki i tancerki.
Ogłoszony w czerwcu 2015 program „Placówka” wspiera poszukiwania teatralne i skierowany jest do artystów oraz grup twórczych o różnorodnym statusie oraz charakterze. „Placówka” pomaga w powstawaniu przedstawień, które mają szansę w sposób znaczący przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym, itp.
Do tej pory w ramach „Placówki” sfinansowano i zrealizowano cztery projekty: „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016; pierwsza edycja „Placówki”), trans-operę „Anestezja” grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016; pierwsza edycja), „Negronautki” Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017; druga edycja) oraz „Flagę nr 5” Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017; druga edycja). Postępy w realizacji wszystkich projektów „Placówki” można śledzić między innymi na fanpage’u.
Projekty
Program „Placówka”
Konkurs na projekt teatralny