Panorama młodej polskiej dramaturgii, 25 ekranizacji najciekawszych tekstów dramatycznych ostatnich lat. Wśród twórców najzdolniejsi reżyserzy młodego pokolenia. Na ekranie wybitni aktorzy. Za kamerą najlepsi polscy operatorzy. Zapraszamy na TEATROTEKĘ FEST – festiwal odsłaniający „nowe kadry teatru”, który od 8 do 12 lutego odbędzie się w Collegium Nobilium w Warszawie. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.
TEATROTEKA to cykl ekranizacji młodej polskiej dramaturgii teatralnej, spektakli wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, zarówno w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Prace tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy użyciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwoliły na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.
W latach 2013-2016 w ramach cyklu powstało 25 oryginalnych spektakli. Festiwal TEATROTEKA FEST, który od 8 do 12 lutego odbędzie się w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium, będzie pierwszą próbą zebrania ich wszystkich w jednym miejscu i czasie. Wśród ekranizacji znajdą się spektakle już nagrodzone na innych festiwalach, przedstawienia przyjmowane z dużym uznaniem podczas publicznych prezentacji (m.in. w Instytucie Teatralnym, w którym od trzech lat, raz w miesiącu, odbywają się pokazy) oraz spektakle nowe, dla których festiwal będzie pierwszą okazją do spotkania z widzami.
Przez pięć dni TEATROTEKI FEST publiczność będzie miała okazję poznawać prace najzdolniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów, operatorów, scenografów oraz cieszących się wielkim uznaniem i popularnością aktorów w – nierzadko – bardzo mocnych, wyrazistych kreacjach.
Konkursowe pokazy zostały podzielone na pięć bloków tematycznych: „Prawda – nieprawda” (08.02, środa), „Rozbijanie mitów” (9.02, czwartek), „Postdramat – kryzys czy szansa?” (10.02, piątek), „Historia z przyszłością” (11.02, sobota), „Nie ma jak w domu!” (12.02, niedziela). Festiwal zwieńczy uroczyste wręczenie nagród autorom, realizatorom i wykonawcom zwycięskich utworów.
Siedmioosobowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli środowisk twórczych – praktyków i teoretyków, ludzi teatru i filmu – przyzna Grand Prix Festiwalu oraz wskaże zwycięzców w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród indywidualnych to próba jak najszerszego docenienia twórców z różnych dziedzin – których praca składa się wprawdzie zawsze na całościowy efekt dzieła, ale na swój sposób także autonomicznych, odrębnych. W gronie oceniających znaleźli się: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorka), Robert Gliński (reżyser, scenarzysta), Marcin Hycnar (aktor, reżyser teatralny), Grzegorz Kędzierski (operator filmowy), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista) i Janusz Sosnowski (scenograf filmowy).
Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy zajmujący się zawodowo tematyką kulturalną oraz festiwalowa publiczność, która głosować będzie przez specjalną zakładkę na stronie Festiwalu. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody. Całość dopełnią spotkania z artystami, rozmowy o młodym polskim dramacie, zmieniającym się języku twórców, ich artystycznych strategiach i inspiracjach innymi gatunkami sztuki.
Szczegółowy program, opisy spektakli oraz festiwalowe aktualności znajdują się na stronie www.teatroteka.com.pl, którą oddajemy w Państwa ręce.
Festiwal obecny będzie także na portalu e-teatr, e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Śledźcie nasze relacje na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko zapowiedzi projekcji, zdjęcia i najświeższe wieści, ale także wiele materiałów zza festiwalowych kulis.
TEATROTEKA FEST
Organizatorami TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem Festiwalu jest Onet. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekcje festiwalowe odbywać się będą od 8 do 12 lutego w przystosowanym specjalnie do potrzeb festiwalu Teatrze Collegium Nobilium (Warszawa, ul. Miodowa 22/24). Wstęp na wszystkie pokazy będzie bezpłatny, a spotkania otwarte dla widzów.Festiwal TEATROTEKA FEST adresowany jest do osób powyżej 16-tego roku życia.
Zobaczmy się na widowni, poznajmy wspólnie Nowe Kadry Teatru!
Kalendarium
Teatroteka Fest, dzień 1
Prawda – nieprawda.
Teatroteka Fest, dzień 2
Rozbijanie mitów.
Teatroteka Fest, dzień 3
Postdramat – kryzys czy szansa?
Teatroteka Fest, dzień 4
Historia z przyszłością.