Nowy mechanizm wyszukiwania treści, wygodniejszy dla czytelnika – dostosowany do urządzeń mobilnych – widok książek i czasopism, zaprojektowana z okazji stulecia urodzin Erwina Axera specjalna oś czasu oraz rozbudowane noty związane z życiem i twórczością artysty – to tylko część zmian i udogodnień, które czekają na użytkowników internetowej „Encyklopedii teatru polskiego”, czyli multimedialnego kompendium wiedzy o polskim teatrze, stworzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Internetowa „Encyklopedia teatru polskiego” (www.encyklopediateatru.pl) istnieje już ponad rok. W ciągu 12 pierwszych miesięcy odwiedziło ją ponad 0,5 mln unikalnych użytkowników. Codziennie bogate zbiory Encyklopedii przegląda około 2 tys. osób. Statystyki dotyczące zasięgu udostępnianych informacji, odsłon strony, systematycznie rosną, tak jak powiększają się zasoby samej Encyklopedii – zbiór haseł przedmiotowych, bazy danych o artystach i spektaklach, liczba zdjęć, programów, plakatów, artykułów, multimediów i książek. Zbiór czasopism powiększył się znacznie po udostepnieniu archiwalnych numerów miesięcznika „Teatr”. Każda publikacja opatrywana jest aktywnym spisem treści. Największe zmiany w dostępie do zawartości ETP oraz przyjaznym i oryginalnym sposobie jej prezentowania wprowadzone zostały na początku stycznia.
Encyklopedia jest stale rozwijana pod względem funkcjonalności. W ostatnim czasie wprowadzono między innymi nowy system wyświetlania zdigitalizowanych książek i czasopism, kolor czcionki zmieniono na bardziej kontrastowy, testowany jest moduł głosowy dla osób niedowidzących. Można też w łatwy sposób śledzić nowe elementy i treści pojawiające się codziennie na platformie.
Znajdź i poznaj
1 stycznia 2017 „Encyklopedia” zyskała nie tylko nową odsłonę strony głównej, ale przede wszystkim jedną, wspólną dla wszystkich zasobów wyszukiwarkę. Mechanizm jej działania daje możliwość łatwego przeszukania wielu zakamarków platformy. Oparty został na najlepszych wzorcach, znanych na przykład użytkownikom wyszukiwarki Google. Od tej pory, w myśl zasady „znajdź, poznaj, zostań”, po wpisaniu nazwiska, terminu lub pojedynczego słowa, otrzymamy ułożone w odpowiedniej strukturze wszystkie rodzaje treści z podziałem na kategorie, w których szukana przez nas fraza występuje.
Na stronie głównej jeszcze jedna istotna zmiana – z okazji stulecia urodzin Erwina Axera (1917 – 2012), liczące w tej chwili ponad 3 tys. wpisów encyklopedyczne kalendarium wzbogaciło się o oryginalną, „Axerowską” oś czasu. Użytkownik znajdzie na niej wszystkie ważne daty i wydarzenia odnoszące do życia i twórczości wybitnego reżysera, dyrektora teatrów i pedagoga.
Projekt, który się nie kończy
Internetowa „Encyklopedia teatru polskiego” to efekt współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Prace nad jej stworzeniem trwały dwa lata, zaangażowanych w nie było 100 redaktorów. Za koordynację prac ETP odpowiada jej inicjatorka Dorota Buchwald, nadzór nad hasłami rzeczowymi sprawuje prof. Małgorzata Leyko, działania merytoryczne programują profesorowie Wojciech Dudzik – prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych – oraz Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego.
„Encyklopedia” zaprezentowana została po raz pierwszy w grudniu 2015 roku, a jej premiera zbiegła się w czasie z zakończeniem obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Pozostaje jednym z kluczowych projektów zrealizowanych i kontynuowanych po zakończeniu jubileuszu.
– To dzieło całego środowiska i pierwsza próba podjęcia się opracowania słownika biograficznego i encyklopedii przedmiotowej polskiego teatru. To także projekt, który nigdy się nie zakończy i będzie stale rozwijany – zapowiadali podczas prezentacji pierwszej odsłony Encyklopedii w grudniu 2015 roku jej twórcy i pomysłodawcy.
ADRES: