Zapraszamy na inspirowany „Czarnobylską modlitwą” Swietłany Aleksijewicz spektakl – rozmowę o książce z udziałem czytelników.
Spektakl jest z założenia dziełem otwartym, poddającym się ciągłej rekonfiguracji, reinterpretacji i rekontekstualizacji. W toku prób uczestnicy dokonują samodzielnego wyboru fragmentów z reportażu Aleksijewicz, dyskutują powody dokonanych wyborów. Wybranych fragmentów uczą się na pamięć, stając się w ten sposób ich Nosicielami i Głosicielami. Na scenie, przed wygłoszeniem wybranego fragmentu, opowiadają o powodach swojego wyboru. Na żywo mierzą się ze sobą (swoją tremą, emocjami, myślami), z tekstem i z zawartym w nim świadectwem – przeżyciem bohaterów książki, które w ten sposób staje się również ich własnym. Dzięki nim tekst ożywa, dzieje się „tu i teraz”, w ich doświadczeniu i wobec zgromadzonej publiczności. W ten sposób wyłania się ze spektaklu mozaikowy obraz człowieka, utkany z indywidualnych, intymnych, zmultiplikowanych pamięci i przeżyć.
Reżyser: Michał StankiewiczKurator: Katarzyna Niziołek
W spektaklu wykorzystywane są fragmenty reportażu Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” („Czernobylskaja modlitwa”) w tłumaczeniu Jerzego Czecha. Prawa autorskie do utworu reprezentuje w Polsce Agencja ADiT.
Projekt „Modlitwa. Teatr powszechny” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Kultura dostępna”) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Partnerzy:Uniwersytet w Białymstoku / Uniwersyteckie Centrum KulturyCentrum im. Ludwika Zamenhofa w BiałymstokuGminny Ośrodek Kultury w CzeremszeGminne Centrum Kultury w GródkuFestiwal Sopot Non-Fiction / Teatr Boto w SopocieInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
WSTĘP WOLNY
rezerwacja:
bilety@instytut-teatralny.pltel. +48 791 877 377
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa