PUBLICZNOŚĆ 2016. Co wiemy o polskim widzu teatralnym? Prezentacja raportu z badania
Ile polski widz teatralny jest w stanie zapłacić za bilet do teatru? Jaka jest „cena zaporowa”? Skąd publiczność czerpie informacje o propozycjach teatralnych? Na co najczęściej chodzi do teatru? To tylko niektóre pytania, jakie przed publicznością teatrów biorących udział w akcji „Bilet za 400 groszy”, postawili autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego wyniki zostaną zaprezentowane już w najbliższą środę. Tego dnia poznamy też najświeższe statystyki teatralne dotyczące m.in. liczby widzów.
W przeprowadzonym 14 maja 2016 roku badaniu publiczności wzięli udział widzowie 76 polskich teatrów z 29 miast. Zespół badaczy z Fundacji Obserwatorium Żywej Kultury – Sieci Badawczej liczył 70 osób.
Głównym celem projektu było zbadanie publiczności, która tego dnia ustawiła się w kolejkach do teatralnych kas, w kontekście jej kompetencji kulturowych, ekonomicznej dostępności teatru oraz zagrożenia wykluczeniem z kultury.
Było to pierwsze tego typu, wykonane w standardzie akademickim, badanie w Polsce. Jego wyniki, już w najbliższą środę (26 października, godz. 11:30) zaprezentuje kierująca zespołem badawczym prof. dr hab. Barbara Fatyga.
Na uczestników spotkania czekać będą wydrukowane egzemplarze raportu, po zakończeniu prezentacji dokument zostanie także opublikowany (z możliwością pobrania) na stronie Instytutu Teatralnego.
***
Omówienie raportu poprzedzi krótka prezentacja siódmej edycji publikacji z cyklu „Teatr w Polsce” – rocznika ukazującego bogactwo polskiego życia teatralnego. Rocznik 2016, który zostanie zaprezentowany przez dyrektor Instytutu Teatralnego Dorotę Buchwald, zawiera pełną dokumentację wszystkich wydarzeń teatralnych w sezonie 2014/15, najświeższe dane dotyczące liczby teatrów działających w Polsce, wysokości dotacji, liczby premier oraz frekwencji. Tego dnia publikacja będzie miała swoją premierę. Zapowiadając ją już dziś możemy jednak zdradzić, że dokumentowany sezon przyniósł bardzo ciekawe statystyki, między innymi wzrost liczby widzów w sezonie do rekordowego poziomu.
Przedstawiciele Związku Zawodowego Aktorów Polskich zaprezentują z kolei projekt porozumienia określającego prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników, a uwzględniającego specyfikę pracy w teatrach. Autorzy podkreślają, że jest to pierwsza od wielu lat próba tak kompleksowego uregulowania stosunków pomiędzy środowiskiem aktorskim a odpowiednimi ośrodkami władzy, pracodawcami i organizatorami teatrów.
WSTĘP WOLNY
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
Program:
Publiczność 2016 | Prezentacja raportu„Teatr w Polsce 2016” – premiera rocznika
26 października, godz. 11:00. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa)godz. 11:00-11:10Powitanie uczestników konferencji11:10-11:20Prezentacja nowego rocznika „Teatr w Polsce” [premiera]11:20-11:30Prezentacja projektu Układu Zbiorowego Pracy Związku Zawodowego Aktorów Polskich11:30-12:10Prezentacja założeń i głównych tez raportu z badania publiczności teatrów biorących udział w akcji „Bilet za 400 groszy” [badanie przeprowadzone na zlecenie Instytutu Teatralnego przez Fundację Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć Badawcza]12:10-12:30Przerwa12:30-13:30Dyskusja o raporcie z udziałem publiczności i zaproszonych gości