Pojęcia mylące. Warsztaty teatralne z aktorami Teatru Cricot 2
Tegoroczny cykl warsztatów teatralnych koncentruje się wokół „pojęć mylących”, terminów opisanych przez Tadeusza Kantora w jego pismach. Zaproszeni do współpracy aktorzy Teatru Cricot 2 – Roman Siwulak, Ludmiła Ryba, Andrzej Kowalczyk, Andrzej i Teresa Wełmińscy, Bogdan Renczyński oraz Tomasz Dobrowolski – przygotowując plan swoich warsztatów, pracowali wokół pięciu pojęć rozróżnionych przez Kantora: „imitacji”, „naśladownictwa”, „udawania”, „atrapy” i „wraku”. Sięgnięcie do tekstu teoretycznego w pracy scenicznej pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć idee artysty oraz umożliwi poznanie sposobów na wykorzystanie ich w praktyce.
Wszystkie warsztaty połączone wspólnym mianownikiem – „pojęciami mylącymi” – pozwolą zaobserwować różnice w indywidualnym podejściu aktorów do twórczości Tadeusza Kantora. Dzięki odmienności w sposobie prowadzenia zajęć, doborze formy pokazu końcowego czy tematów poruszanych podczas warsztatów, uczestnicy zajęć i obserwatorzy pokazów będą mogli przekonać się, jak bardzo różnorodny był zespół Teatru Cricot 2. Udział w kilku warsztatach pozwoli lepiej zrozumieć osobiste spojrzenie na spuściznę po Tadeuszu Kantorze, prezentowane przez każdego z prowadzących.
Warsztaty kierowane są do studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz osób w każdym wieku, pragnących rozwijać swoje umiejętności sceniczne oraz zapoznać się z praktyką Teatru Cricot 2.
fot. StudioFILMLOVE
Harmonogram:
Warsztaty w Cricotece:
4–10 lipcaLudmiła Ryba
11–17 lipcaRoman Siwulak
8–14 sierpniaAndrzej Kowalczyk
19–25 wrześniaAndrzej i Teresa Wełmińscy
17–21 październikaBogdan Renczyński
24–27 październikaTomasz Dobrowolski
Warsztaty w Instytucie Teatralnym:
22-26 sierpnia 2016Andrzej i Teresa Wełmińscy
Warsztaty z Teresą i Andrzejem Wełmińskimi
22-26 sierpnia 2016, godz. 16:00-20:00
Prowadzenie: Teresa i Andrzej Wełmińscy
Warsztaty prowadzone przez Teresę i Andrzeja Wełmińskich prezentują Teatr Cricot 2 jako zjawisko istotne i unikalne w skali światowego teatru.
Ich praktyka pochodzi z kreatywnego uczestnictwa w teatrze Tadeusza Kantora od 1973 roku, a po rozwiązaniu teatru – z kontynuacji działalności teatralnej i pracy nad własnymi, autonomicznymi spektaklami.
Prace bazują na lokalnym charakterze miejsca oraz indywidualnych zdolnościach i możliwościach uczestników. Ćwiczenia zaczynają się najczęściej od elementarnych zachowań na scenie. Przedmiot i sposób posługiwania się nim, przestrzeń, czas oraz ich transformacje, ruch, struktury spektaklu, montaż scen, znaczenie tekstu itp.
Zajęcia obejmują nie tylko ćwiczenia głosowe, fizyczne, ruchowe, opanowanie rytmu, umiejętności przeistaczania i przekształcania postaci, ale też konstrukcję przedmiotów i kostiumów niezbędnych do etiud scenicznych. W procesie zachodzą nieustające sprzężenia zwrotne pomiędzy wszystkimi uczestnikami i innymi elementami, powoli krystalizują się syntezy i zaczyna się spajanie wszystkich elementów w formie autonomicznych akcji i etiud.
W każdym wypadku rezultat warsztatów jest odmienny, a ostateczny pokaz ma unikalną formę.
ZAPISY
Warsztaty w Instytucie Teatralnym:
cena – 60 zł (gratis powyżej 65 roku życia)
Aby zapisać się na warsztaty należy wykupić bilet online lub w kasie Cricoteki do 18 sierpnia. Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu, do którego podpisania zobowiązani są wszyscy uczestnicy warsztatu.
Warsztaty w Cricotece:
Koszt każdego pierwszego warsztatu (wydatki na poczęstunek i pomoce scenograficzne): 120 zł.Każdy drugi i kolejny warsztat: 60 zł