Emigracje1919.Reemigracje1945_Sekwencje
Prezentacja dokumentacji i próby fragmentu inscenizacji aktorskiej / proces twórczy.
Napływ tysięcy imigrantów wojennych i ekonomicznych z dalekiego wschodu do dzisiejszej Europy zaskakuje i bulwersuje.Niniejszy projekt przypomina równie trudną sytuację geopolityczną zaistniałą po I wojnie światowej. Francja z powodów zniszczeń i masowego wyludnienia otwiera granice dla legalnej imigracji.
Uczestnicy powstań śląskich, strajkujący pracownicy kopalń i zakładów przemysłowych masowo zostają bezrobotni. Rząd Polski międzywojennej nie ma innego pomysłu jak zaoferować im emigrację zarobkową bez opieki socjalnej.W 1929 roku Polacy stanowią 49% populacji wszystkich górników we Francji.
Powojenna agitacja wabi i przekonuje do powrotu w charakterze budowniczych nowego ustroju socjalistycznego w kraju. Co zastają? Chaos, nędzę, powszechny strach przed Armią Czerwoną, ale też powrotem Niemców, szerzący się bandytyzm, szabrownictwo, samosądy, pogromy. Szykany i ataki od rodaków. Do niedawna społeczeństwo polskie dyskryminowało repatriantów a świadomość o historii reemigrantów była i jest znikoma. Ludzie ci mieli ogromny wpływ na współczesność, a ich historia zapominana we Francji, nie zdążyła być znana na Śląsku, Mazowszu, czy Kaszubach.
Powstający projekt to rodzaj pamięci przywołującej przeszłość niezmiennie jak pulsacje, które potrząsając każą tańczyć ludzkości przechodzącej przez stadia, meandry, porywy i potworności losu obok prawd uniwersalnych.
Scenariusz na podstawie materiałów archiwalnych – Jolanta JuszkiewiczRealizacja i wykonanie – Jolanta JuszkiewiczOpracowanie i wykonanie muzyczne – Ewelina KucKostium – Elżbieta KaraszkiewiczProdukcja – Teatr Kropka Theatre
BILETY:
10 zł
Bilety dostępne w:- księgarni PROSPERO
REZERWACJA:
tel. 791 877 377
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa