Spotkanie Teatrów Narodowych to festiwal czołowych scen narodowych Europy, który Teatr Narodowy organizuje regularnie co dwa lata. Od października do grudnia odbędzie się jego czwarta edycja, z racji jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego poświęcona także repertuarowi polskiemu na obcych scenach narodowych.
Czym jest „teatr narodowy”? Jaką rolę w dzisiejszym świecie pełnią te instytucje? Już po raz trzeci zastanowimy się nad tym w gronie dyrektorów scen narodowych z całego świata podczas Sympozjum organizowanego w ramach Spotkań Teatrów Narodowych. Debacie będą towarzyszyć komentarze i wykłady wybitnych humanistów. W tym roku, z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego, Sympozjum otwarte zostanie dla publiczności. Sympozjum współorganizowane jest przez Instytut Teatralny i odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
Program obrad:
piątek, 20 listopada
SESJA 10.00-12.00- Otwarcie.- Wykład przewodni: Ngũgĩ wa Thiong’o.- Panel 1. Aktualność teatru narodowego. Wprowadzenie: Karin Bergmann (Burgtheater, Austria) i Magnus Florin (Dramaten, Szwecja).
SESJA 14.00-16.30- Panel 1. Aktualność teatru narodowego. Ciąg dalszy: dyskusja.- Prezent urodzinowy od Burgtheater dla Teatru Narodowego. Philipp Hauss: Wykład kantorowski.
sobota, 21 listopadaSESJA 10.00-12.30- Wykład przewodni: Homi Bhabha.- Panel 2. Narodowość teatru narodowego. Wprowadzenie: Neil Murray (National Theatre of Scotland) i Fumio Owada (Japan Arts Council).
SESJA 14.00-16.30- Wykład przewodni: Elżbieta Matynia
– Panel 2. Narodowość teatru narodowego. Ciąg dalszy – dyskusja.- Zamknięcie Sympozjum.
Uwaga: Obrady w języku angielskim, symultanicznie tłumaczone na język polski.