Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na kolejne, otwarte seminarium z cyklu DRAMAT POLSKI. REAKTYWACJA.
Bogusław Schaeffer. Improwizacje
8 czerwca g. 12.00 – 16.00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa, ul. Jazdów 1
Na początku tego roku ukazał się kolejny, siódmy już, tom serii „Dramat polski. Reaktywacja”; tym razem są to sztuki Bogusława Schaeffera, zebrane pod znamiennym tytułem „Aktor”, w wyborze i pod redakcją Artura Grabowskiego. W związku z tym 8 czerwca o godz. 12.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego odbędzie się seminarium poświęcone literackim i teatralnym wyzwaniom, jakie stawia przed czytelnikami i widzami trudna forma dzieł tego nadzwyczaj wszechstronnego artysty, jednego z ostatnich przedstawicieli polskiej awangardy powojennej.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali:▶ Artur Grabowski, autor edycji, dramatopisarz i literaturoznawca▶ Andrzej Hejmej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz łączący w swojej pracy zainteresowania muzykologa i teoretyka literatury▶ Julia Wernio, reżyserka teatralna, autorka oryginalnych inscenizacji tekstów autora „Kwartetu”▶ Bogdan Zalewski, pisarz i dziennikarz radia RMF, od lat zajmujący się literackim i muzycznym dorobkiem dramatopisarza z Nowej Huty i kompozytora z Salzburga.
Seminarium poprowadzi Jacek Kopciński, kierownik Ośrodka Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN. W drugiej części spotkania zapraszamy zainteresowanych, w szczególności studentów, do wspólnej dyskusji o tym wszystkim, do czego prowokuje twórczość Bogusława Schaeffera: o muzyce i teatrze, o formie i kompozycji, o improwizacji i wirtuozerii, o aktorze i performerze, o awangardzie i postmodernizmie, o dawnych rewolucjach i o przyszłych konwencjach…
WSTĘP WOLNY
REZERWACJA:
bilety@instytut-teatralny.pl
tel. +48 791 877 377 (wt. – pt. 13.00 – 19.00)
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa