Aleksander Fredro”Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw”Krotochwila w trzech aktach, wierszem ze śpiewami
Astolf, Zdzisław, Gustaw, Alfred – zmieniają się imiona fredrowskich bohaterów, którzy kochają bądź są kochani zazwyczaj przez pannę Zofiję. Zmieniają się także perypetie, okoliczności i scenografie, ale nie zmienia się prawo. Jest czas na szaleństwa, ale w końcu trzeba się ożenić. „Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw” to opowieść o synu polskiego kasztelana, który przebrany za Hiszpana błąka się po dobrach swojego ojca i walczy „w płci pięknej obronie“. Jego losy układają się w prawdę znaną z innych tekstów komediopisarza: „Trzeba być wariatem, / aby chcieć świat przerobić, walczyć z całym światem!“. Katarzyna Raduszyńska proponuje zmierzyć się nie tylko z tekstem Fredry, ale również z pewną tradycją jego wystawiania. Na scenę Instytutu Teatralnego przenosi szaloną kasztelanię, jaką jest Teatr Polski w Warszawie. Ten gest przemieszczenia tożsamy jest z zadaniem pytania, jak tradycyjne wystawienia Fredry działają dziś i co niesie ze sobą ten rodzaj inscenizacji.
Czytanie „Nowego Don Kiszota” realizowane jest we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatru Polskiego w Warszawie.Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem twórców i kuratorów projektu, którą poprowadzi Dariusz Kosiński.
WSTĘP WOLNY
REZERWACJA:
bilety@instytut-teatralny.pltel. 22 501 70 02
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
ZOBACZ TRAILER
TWÓRCY
reżyseria: Katarzyna Raduszyńskakonsultacja literacka: Katarzyna Czeczot
Obsada – Aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie:Kasztelan: Jerzy SchejbalKarol: Jarosław GajewskiZofia: Marta DąbrowskaMateusz Sędziłko: Adam BaumanMichał: Sławomir GłazekJakub i Postylion: Antoni OstrouchBoruta: Adam BiedrzyckiMałgorzata: Ewa MakomaskaKmotr: Dominik ŁośWieśniacy: Maksymilian Rogacki, Piotr Bajtlik, Dominik Łoś, Antoni OstrouchWieśniaczki: Afrodyta Weselak, Marta Kurzak, Joanna Halinowska
FREDRO. NIKT MNIE NIE ZNA
Cykl czytań scenicznych FREDRO. NIKT MNIE NIE ZNA jest kolejnym krokiem – po zorganizowanej w Instytucie Teatralnym w grudniu 2013 roku konferencji naukowej – na drodze do wyjścia poza zaklęty krąg Fredrowskich arcydzieł. Mamy przekonanie, że to najlepszy sposób, by w praktyce sprawdzić, jakie są warunki skuteczności scenicznej tych tekstów. By wypróbować, czy i jak dziś można na scenie uruchomić maszynerię Fredrowskich komedii.
Projekty
Fredro. Nikt mnie nie zna
Cykl czytań scenicznych dramatów Aleksandra Fredry.