Opowiem Wam swoją historię. O moim życiu na scenie i w kulisach. O ludziach, którzy mnie otaczali – moich mistrzach i przyjaciołach. O tym, co mnie ukształtowało i o tym, co zawsze było mi bliskie. Podzielę się z Wami moim życiowym doświadczeniem, nie skrywając się za żadną maską. To jest dzisiaj moja rola.
KRZYSZTOF MIKLASZEWSKIAktor, reżyser, dziennikarz, dokumentalista, krytyk, pisarz, animator kultury, pedagog. To dalece niepełna lista zawodowych pasji Krzysztofa Miklaszewskiego, którego nazwisko niemal natychmiast kojarzy się z Tadeuszem Kantorem. Ich spotkanie było nieuniknione. Matka Miklaszewskiego – Jadwiga – w czasie studiów występowała w awangardowym teatrze artystów Cricot, którego współzałożycielem (1933) był jego wuj – Władysław Józef Dobrowolski. Cricot 2 musiał zatem zaistnieć w biografii kolejnego pokolenia. Z Kantorem spędził – jako dokumentalista i aktor – 14 lat. Zagrał u niego w „Nadobnisiach i koczkodanach” (1973), „Umarłej klasie” (1975) i „Gdzie są niegdysiejsze śniegi” (1979), zrealizował filmy („Szatnia Tadeusza Kantora”, „Ja Kantor” i „tadeusz.kantor@europa.pl”) oraz napisał dwie książki: „Kantor od kuchni” i „Tadeusz Kantor. Między śmietnikiem a wiecznością”.
„Wiele Kantorowi zawdzięczam – mówi – ale i on mi co nieco zawdzięcza”. To prawda. Nie ma chyba drugiego tak oddanego, ale też i krytycznego, propagatora twórczości Mistrza.Poza tym Miklaszewski jest autorem kilkunastu innych filmów dokumentalnych, znakomitej książki Zatracenie się w Schulzu. W latach 70. ubiegłego wieku kierował Redakcją Literatury i Dramatu krakowskiej TVP, a pomiędzy rokiem 1997 a 2002 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Rampa w Warszawie. Jest niezwykle utalentowanym gawędziarzem, wyczarowującym raz po raz znane tylko jemu anegdoty.MOJA HISTORIAto cykl rozmów z najwybitniejszymi artystami teatru, ludźmi różnych specjalności i zawodów. Spotkania z aktywnym udziałem publiczności odbywać się będą raz w miesiącu. Biograficzna opowieść naszego bohatera opatrzona zostanie materiałami ikonograficznymi – zdjęciami, filmami i nagraniami radiowymi. Do rozmowy zaproszeni będą również goście specjalni, których pytania i refleksje pozwolą skierować uwagę na szczególnie interesujące nas zagadnienia. Rozmowy będą rejestrowane i – jako materiał dokumentacyjny – przechowywane oraz prezentowane w wirtualnym archiwum.
WSTĘP WOLNY
Spotkanie tłumaczone na polski język migowy.
ADRES:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
tadeusz.kantor@europa.pl | pokaz filmu
Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego przedstawiający Tadeusza Kantora jako twórcę zarówno polskiego jak i europejskiego. Miklaszewski zadaje pytania o to dlaczego krakowski malarz, człowiek polskiego teatru, stał się bliski odbiorcom w całej Europie. Skąd wzięło się powszechne zrozumienie środków i celów sztuki artysty? Co spowodowało, że często obcokrajowcy lepiej go pamiętają niż Polacy a jego twórczość nadal wzbudza zainteresowanie i podziw daleko poza obszarem swojej ojczyzny?
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Miklaszewskizdjęcia : Henryk Janasmuzyka: Monika Cybulskaczas trwania: 52 min.rok produkcji : 2010