Spoleczne mrowisko i satyra polityczno-obyczajowa na faszystowskie dyktatury z wielką kreacją Stanisławy Wysockiej. Przedstawienie Wacława Radulskiego jest pretekstem do rozmowy o totalitaryzmie, absurdach ideologii i o wolności.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Baba-Dziwo”reżyseria: Wacław Radulskipremiera: Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, 13.12.1938 r.
Cykl wykładów Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym jest drugą, po PRL. PRZEDSTAWIENIA, odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego.
Spróbujmy opowiedzieć historię dwudziestolecia międzywojennego w Polsce przez przedstawienia – teatralne, ale nie tylko teatralne. Przez przedstawienia życia publicznego we wszelkich jego przejawach: w sztuce, polityce, życiu społecznym, obyczajach. Spektakl teatralny niech będzie tu głównym zdarzeniem, wokół którego piętrzą się skojarzenia, tematy i konteksty wykraczające daleko poza teatr. W centrum refleksji niech znajdą się więc obok zagadnień formalnych i estetycznych strategie społecznego oddziaływania teatru i sposoby, jakimi życie publiczne oddziałuje na teatr.
Wykładom towarzyszyć będą projekcje filmów found footage Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca oraz dedykowany portal internetowy www.teatrpubliczny.pl
Osiem wybranych spektakli to osiem odsłon uwikłania w historię zjawisk teatralnych tego czasu. Ale to także próba udowodnienia, że założenia awangardy dwudziestolecia międzywojennego nie należą tylko do historii, ale także do współczesności, kultywującej nieprzerwanie idee społecznego zaangażowania i twórczo kontynuującej założenia formalne awangardy.
Program:15.10.2013 KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY, czyli Polak-katolik05.11.2013 ŚMIERĆ NA GRUSZY, czyli Robotnicy19.11.2013 DZIEJE GRZECHU, czyli Obyczaje03.12. 2013 NIESPODZIANKA, czyli Cywilizacja07.01.2014 RODZINA, czyli Gry społeczne21.01.2014 SPRAWA MONIKI, czyli Własny pokój11.02.2014 BOSTON, czyli Żydzi25.02.2014 BABA-DZIWO, czyli Faszyści
godz. 18.00, ul. Jazdów 1, WarszawaWSTĘP WOLNY
Uczestnictwo w wykładach będzie potwierdzane każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda – niespodzianka.