Włoski Instytut Kultury i Dom Spotkań z Historią (DSH) zapraszają na monodram „Primo” w wykonaniu Jacoba Olesena, przygotowany na podstawie powieści Primo Leviego „Czy to jest człowiek”. Historia rozpoczyna się 13 grudnia 1943 roku, kiedy bohater zostaje aresztowany przez faszystowską milicję, a następnie deportowany do niemieckiego obozu Auschwitz-Monowitz. Udaje mu się tam przeżyć aż do wyzwolenia obozu przez Armię Radziecką 27 stycznia 1945 roku. Autor w przejmujący sposób opisuje przeżycia obozowe: głód, poniżenie, selekcję, pracę w różnych komandach, codzienną walkę o przetrwanie, ludzkie postawy i zachowania. „Nie mamy już nic swojego” – mówi – „zabrano nam ubrania, buty, nawet włosy; jeżeli coś powiemy, nie będą nas słuchali, a gdyby nawet słuchali, nie zrozumieliby nas”. Spektakl, przygotowany z okazji Dnia Pamięci o Holocauście i wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, prezentowany jest we włoskim parlamencie 27 stycznia 2014 roku, a dwa dni później w Warszawie.
„Nie mamy już nic swojego: zabrano nam ubrania, buty, nawet włosy; jeżeli coś powiemy, nie będą nas słuchali, a gdyby nawet słuchali, nie zrozumieliby nas”
występuje: Jacob Olesenadaptacja: Giovanni Calò i Jacob Olesenreżyseria: Giovanni Calò.Napisy w języku polskim.Wstęp o autorze: Anna Poroczyk.
BILETY:
Darmowe wejsciówki (ilosć ograniczona) można zarezerwować pod adresem: a.panasiuk@dsh.waw.pl
ORGANIZATORZY:
Włoski Instytut KulturyDom Spotkań z HistoriąInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ADRES:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
BIOGRAMY:
Primo Levi (1919–1987) – włoski pisarz i intelektualista, z wykształcenia chemik. Jego pisarstwo wywarło ogromny wpływ na świadomość Zagłady w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W roku 1943 wstąpił do ruchu oporu; został aresztowany przez milicję i, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, deportowany na początku 1944 roku do obozu Fossoli, a następnie do Auschwitz. Otrzymał numer obozowy: 174517. Pracował w obozie pracy przymusowej Auschwitz-Monowitz (w fabryce Buna-Werke niemieckiego koncernu chemicznego IG Farben). Po wyzwoleniu przez krótki czas przebywał w sowieckim obozie przejściowym w Katowicach. Po długiej podróży przez Europę dotarł do Włoch. Powieść Czy to jest człowiek napisał w kilka miesięcy po powrocie do ojczyzny, chcąc opowiedzieć o zbrodniach, których dopuścili się naziści. Ta niezwykła książka, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na wiele języków, zaliczana jest do klasyki literatury o Holocauście.
Jacob Olesen – aktor, reżyser, autor wielu adaptacji scenicznych, spektakli telewizyjnych i radiowych. Od ponad 30 lat związany z teatrem, pracuje i występuje na włoskich i zagranicznych scenach wraz ze zespołem DONATI&OLESEN.