Komisja Artystyczna Programu „TEATR POLSKA” w składzie: Zenon Butkiewicz (przewodniczący Komisji), Anna R. Burzyńska, Jacek Kopciński, Marcin Kościelniak, Agnieszka Rataj, po obejrzeniu spektakli zgłoszonych do udziału w programie postanowiła zarekomendować do udziału w drugim etapie rekrutacji piętnaście spektakli (w kolejności alfabetycznej):
- „Amatorki”, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Wybrzeże, Gdańsk (spektakl dla widzów dorosłych)
- „Czarnobyl. Last minute”, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
- „Czarnobylska Modlitwa”, reż. Joanna Szczepkowska, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
- „Drugi pokój”, reż. Dorota Anna Dąbek, Unia Teatr Niemożliwy, Warszawa
- „Dzieci z Bullerbyn”, reż. Anna Ilczuk, Teatr Polski we Wrocławiu
- „Ferdydurke”, reż. Radosław Kasiukiewicz, Wrocławski Teatr Lalek
- „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia”, reż. Łukasz Kos, Teatr Lalka, Warszawa
- „Kalino Malino Czerwona Jagodo”, reż. Igor Gorzkowski, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
- „Robale”, reż. Agata Biziuk, Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
- „Słoń i Kwiat”, reż. Robert Jarosz, Grupa Coincidentia, Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia, Wasilków
- „Stawiam na Tolka Banana”, reż. Piotr Ratajczak, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
- „Światełko”, reż. Marian Pecko, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
- „Trash Story”, reż. Marcin Liber, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze
- „Wszyscy Święci”, reż. Wojciech Faruga, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Bydgoszcz
- „Zbrodnia”, reż. Ewelina Marciniak, Teatr Polski Bielsko-Biała
Komisja rekomenduje także następujące spektakle niezgłoszone do konkursu:
- „Chopin bez fortepianu”, reż. Michał Zadara, Agencja Artystyczna GAP
- „Courtney Love”, reż. Monika Strzępka, Teatr Polski, Wrocław
- „Morrison/Śmiercisyn”, reż. Paweł Passini, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (spektakl dla widzów dorosłych)
- „W imię Jakuba S.”, reż. Monika Strzępka, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
- „Zrozumieć H.”, reż. Paweł Palcat, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Legnica
Uzasadnienie werdyktu:Komisja Artystyczna w powyższym wyborze kierowała się kryterium wysokiego poziomu artystycznego zgłoszonych przedstawień. Komisja wzięła też pod uwagę cel projektu, który zakłada prezentację przedstawień szerokiej publiczności w ośrodkach pozbawionych stałego kontaktu z teatrem. Komisja zwraca jednocześnie uwagę, że dwa spośród rekomendowanych przedstawień są przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych. Komisja oczekuje, że istotnym elementem objazdu Teatr Polska będą warsztaty oraz spotkania artystów z publicznością. Wśród rekomendowanych przedstawień znalazło się sześć skierowanych do dzieci i młodzieży. Wybór ten obrazuje tendencję wzrostu znaczenia i jakości artystycznej teatru adresowanego do najmłodszej widowni. W przypadku spektakli rekomendowanych Komisja bierze pod uwagę trudności techniczne lub terminowe, które mogą uniemożliwić przygotowanie objazduw poszczególnych przypadkach. W tej sytuacji pod uwagę będą brane dwie dodatkowe rekomendacje:
- „Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa”, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Legnica
- „Jezus Chrystus Zbawiciel”, reż. Michał Zadara, Festiwal Boska Komedia i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy
Komisja podtrzymuje swoje przekonanie, że kolejna, piąta edycja projektu Teatr Polska będzie służyła edukacji teatralnej szerokiego grona odbiorców i wyrówna ich szansew rozwoju kulturalnym.
Po złożeniu projektów objazdów przez poszczególne teatry, Komitet Organizacyjny programu wyłoni ostatecznych uczestników tegorocznych objazdów. Wyniki drugiego etapu zostaną ogłoszone 22 czerwca 2013. Prezentacje spektakli w ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji programu „TEATR POLSKA” obędą się między 15 lipca a 5 grudnia 2013.
Program „TEATR POLSKA” umożliwia prezentacje spektakli w miejscowościach, które mają utrudniony dostęp do kultury. Inspiracją dla powstania „TEATRU POLSKA” był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach „teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.
„TEATR POLSKA” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczny program odbywa się po raz piaty. W ciągu czterech lat w ramach „TEATR POLSKA” ponad 118 tysięcy widzów obejrzało spektakle teatralne, wzięło udział w spotkaniach z twórcami, dyskusjach i warsztatach. W pierwszym roku istnienia programu Instytut Teatralny stworzył bazę ośrodków kultury posiadających sale teatralne, która na bieżąco jest rozbudowywana. Szczegóły dotyczące programu „TEATR POLSKA” znajdują się na stronie www.polska.e-teatr.pl
STRONA WWW:
KONTAKT:
Klaudia Madziartel. +48 22 501 70 23fax. +48 22 501 70 24polska@instytut-teatralny.pl
Projekty
TEATR POLSKA
Program dofinansowania prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty polskich teatrów.