Jan Dorman, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, wielokrotnie podkreślał, że dziecko uczy się i rozwija przez zabawę. „Teatralny Plac Zabaw” to przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat instalacja teatralno-edukacyjna inspirowana twórczością tego pedagoga i reżysera oraz postulowaną przez niego teorią wychowania poprzez teatr. W scenografii nawiązującej do najważniejszych spektakli Jana Dormana aktorzy podejmują działania, do których angażowane są dzieci. Zabawa jest skoncentrowana wokół odkrywania możliwości każdego z obiektów, funkcji, które może pełnić we wspólnie stwarzanym świecie. Projekt ma zachęcić dzieci do poznawania teatru poprzez spontaniczną zabawę oraz oswoić je ze specyfiką teatralnej umowności. Dorośli mogą uczestniczyć w warsztatach, podczas których prowadzący przybliżą postulowaną przez Jana Dormana koncepcję pedagogiczno-teatralną.
SPEKTAKL
Spektakl inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru. Twórczynie przedstawienia udowadniają, że tematy podejmowane w spektaklach „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet” są nadal ważne dla młodego widza. Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów, którzy wchodzą również w interakcje z dziećmi. Istotą tego spektaklu jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej umowności.
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska
projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
wykonanie lalki: Rafał Budnik
opracowanie muzyczne: Ania Broda
aktorzy: Monika Babula, Iwona Milerska, Natalia Leszczyńska, Jakub Snochowski, Barbara Songin, Wojciech Stachura
produkcja: Agnieszka Szymańska
tour manager: Justyna Czarnota
spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat
premiera: 13 października 2012
WARSZTATY
W ramach projektu odbywały się również warsztaty dla nauczycieli, animatorów, instruktorów teatralnych, podczas których prowadzący przybliżali postulowaną przez Jana Dormana koncepcję pedagogiczno-teatralną. Każdy z uczestników warsztatów otrzymywał broszurę edukacyjną, zawierającą materiały do pracy teatralnej z podopiecznymi.
Projekt prezentowany w teatrach i szkołach podstawowych w całej Polsce w latach 2012 – 2018.
Zachęcamy Państwa do teatralnego eksperymentowania – budowania spektaklu w oparciu o pomysły dzieci, rozwijania treści z próby na próbę zamiast przenoszenia na scenę gotowego scenariusza. Oddajemy do Państwa rąk materiały, w których znajdą Państwo proste ćwiczenia do wykorzystanie w teatralnej pracy z dziećmi. Kliknij w plakat by przeczytać broszurę.