Anna Wakulik WASZA WYSOKOŚĆ, reż. Agnieszka Smoczyńska
Kolejna odsłona rozpoczętego rok temu cyklu ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej TEATROTEKA, produkowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser – dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę – po ciało zaginionego alpinisty. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna oraz jej ojciec Jerzy, przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surową naturą, ale i z własną, niełatwą przeszłością. Sztuka inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku.
Obsada: Dorota Kolak (Wanda), Jacek Romanowski (Jerzy), Agnieszka Żulewska (Anna), Krzysztof Czeczot (Operator), Kaya Kołodziejczyk (Halucynacja)
Po projekcji odbędzie się rozmowa z Agnieszką Smoczyńską i Dorotą Kolak, którą poprowadzi Maciej Wojtyszko.
WSTĘP WOLNY
Strona internetowa:
http://www.wfdif.pl/pl/produkcja-filmowa/teatroteka
ADRES:
Instytut Teatralnyim. Zbigniewa Raszewskiegoul. Jazdów 100-467 Warszawa
TEATROTEKA WFDiF – „WASZA WYSOKOŚĆ”
TEATROTEKA WFDiF
Teatroteka to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce.
Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.
Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.
W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Młoda polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel projektu. Dostrzegając walor edukacyjny Teatroteki, w 2015 roku stworzono ogólnopolski projekt edukacyjny pn. Teatroteka – Laboratorium kreatywności, w ramach którego w oparciu o spektakle realizowane są działania edukacyjne dla młodzieży.Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego, skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, umożliwia im to.
Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. THE HOUSTON INTERNATIONAL FILM FESTIVAL Walentyna Wojciecha Farugi i Juli Kijowskiej nagrodzona została nagrodą Platinum Remi, a Nad Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodę Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015” dla Walizki Małgorzaty Sikorskiej – Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz szeregu innych nagród na tym festiwalu dla spektakli Teatroteki. W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015” miesięcznika Teatr, Teatroteka i jej spektakle uznane zostały za najważniejsze wydarzenie w swojej dziedzinie w Polsce.
W latach 2013-2015 w ramach cyklu Teatroteka powstało 16 oryginalnych realizacji.
Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.